Ať žije konspirace!

Praha - V kině Aero začíná další ročník festivalu konspiračních filmů Cinema Conspiracy věnující se chorobným náhledům skutečného světa. Festival potrvá do 5. března a představí manipulativní filmy, které se tento rok věnují tématům lokální České konspirace, tématu drog v bloku MarihuanaCon, tématu lidských potřeb se zdánlivě nesourodým názvem Sex, jídlo, a Slavoj Žižek a uvede skvosty konspirace světového měřítka z produkce Vesmírných lidí.

Česká konspirace

Festivalová sekce Česká konspirace představí tři zajímavé snímky z minulých let, které vznikly v české produkci. Zahájení festivalu tak bude patřit snímku Babička aneb Jak to bylo doopravdy (ČR 2009, režie Pjeer van Eck), který odhaluje konspiraci v dějinách české literatury, filmu Mňága - Happy End (ČR 1996, režie Petr Zelenka) odhalujícímu silně znepokojující praktiky korporací včetně traumatického zjištění stavu české „nezávislé“ hudební scény a dokumentu Landův lektvar lásky (ČR 2009, Erika Hníková), jenž přichází se zdánlivě seriózním přístupem v dokumentárním hávu.  

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Vesmírné předfilmy

Blok Česká konspirace a sobotní blok Sex, jídlo a Slavoj Žižek uvede jako předfilm snímky duchovního uskupení Vesmírní lidé, jejichž učení hlásá, že blízko země se pohybuje Velká vesmírná flotila pod vedením Aštara Šerana. Krátké výchovné filmy z produkce Vesmírných lidí upozorní diváky na nutnost ubránit se zlu. Dváci budou mít možnost zhlédnout snímky Prasečí chřipka je nástroj ještěrů k očipování lidí (ČR 2010), Výpovědi bývalých zaměstnanců americké armády o deaktivaci atomového arzenálu raket mimozemšťany (ČR 2009), Převibrování (ČR 2006) a Nebesa lidem – Nebe lidem – situace lidstva na planetě Zemi (ČR 2008).

Marihuana může zachránit svět

Páteční tematický blok s názvem MariuhanaCon podrobně prozkoumá aktuální démonizaci užívání marihuany. Snímek Tráva – dějiny hulení (Grass, USA 1999) prozkoumá vývoj přístupu americké společnosti ke kouření této aromatické byliny; Vládci konopí (Emperor of Hemp, USA 1999) mapující boj aktivisty Jacka Herera, známého především jako autora „bible konopí“. Filmová agitka Tráva způsobuje šílenství (Reefer Madness, USA 1936) může být vhodným výchovným filmem pro odvykání kouření marihuany a v němž se dozvíte o dosud utajovaných účincích, jimiž je úplná ztráta myšlení a bezohledné rodičovství.

Jack Herer

„Vzhledem ke svému všestrannému využití může marihuana zachránit svět.“

„Následná diskuse bude doprovázená speciální prezentací v předsálí kina, kde bude návštěvníkům festivalu k dispozici infostánek o.s. Konopa, který představí širokou škálu produktů vyráběných z konopí včetně ochutnávky konopných potravin. O.s. Legalizace bude prezentovat letošní již 3. ročník akce 'Semínka seniorům' a magazín Legalizace,“ doplňuje Mirek Velš, koordinátor festivalu.

Sex, jídlo, a Slavoj Žižek

Závěr festivalu bude patřit základním potřebám každého člověka a dodává jim nečekané souvislosti. Festival nám ukáže, jak souvisí například potřeba víry se sexuálním chováním (Zbav nás všeho zlého, USA 2006, Amy Berg), jak souvisí zdravá výživa a agresivita (Na jídle záleží, USA 2006, James Colquhoun, Carlo Ledesma) a jak mají k sobě blízko dějiny anglo-americké kultury s falocentrismem (Perverzní průvodce filmem, UK 2006, Sophie Fiennes).

Filip Kršiak, koordinátor festivalu:

„Věděli jste, že když nebudete zdravě jíst, hrozí, že si pořídíte střelné zbraně, se kterými následně vystřílíte nejbližší střední školu? I to se můžete dozvědět v dokumentárním snímku Na jídle záleží.“