Creepy Teepee se nastěhuje do pivovaru

Kutná Hora - Festival alternativní hudby Creepy Teepee se letos nastěhuje do areálu kutnohorského pivovaru. Původně se měl sice odehrávat stejně jako v minulých letech v prostorách Galerie Středočeského kraje (GASK) na nádvoří Jezuitské koleje, po změnách ve vedení této instituce ale organizátoři chtěli předejít údajné nejistotě a našli pro přehlídku nové místo. Sdělila to Hana Šťastná z produkce festivalu.

Třetí festivalový ročník je plánován 28. až 31. července. Pořadatelé očekávají příjezd více než dvacítky kapel reprezentujících současné živé proudy na alternativní scéně. Návštěvníkům se představí mimo jiné americká avantgardní formace Yacht, experimentální projekt Xiu Xiu, elektronické duo Light Asylum, čerstvý objev surf-rocku Dirty Beaches nebo matador lo-fi scény R. Stevie Moore.

Organizátoři tvrdí, že festival se ocitl podobně jako jiné projekty plánované předchozím vedením galerie v nejistotě. Nový tým údajně i smluvně zakotvené závazky včetně přípravy letošního ročníku Creepy Teepee smetl se stolu. „Ta část rozpočtu, kterou měl na letošní ročník Creepy Teepee poskytnout GASK a s níž jsme počítali při víc než půlročním plánování letošního ročníku, byla s výměnou vedení galerie škrtnuta,“ uvedl Štěpán Bolf ze sdružení A.M.180, které zajišťuje dramaturgii festivalu.

Galerií GASK hýbou spory

Štěpán Bolf, sdružení A.M.180

„Nové vedení nám při následném jednání navrhlo varianty, které znamenaly buď úplné zrušení letošního ročníku, nebo přinejlepším jeho zásadní zredukování, což bylo pro nás nepřijatelné.“

Ředitelka galerie Jana Šorfová řekla, že když nastoupila do funkce, hejtmanství jí sdělilo, že festival financovalo již dvakrát, a to částkami 1,5 milionu a 2,3 milionu korun, a letos může poskytnout jen 80 000 Kč. Nabídla prý organizátorům tuto částku a prostory zdarma, oni to ale odmítli s tím, že chtějí ukončit spolupráci.

Šorfová už ale dříve řekla, že jejím úkolem je zlepšit hospodaření instituce, která má dluhy z minulosti a loni skončila ve více než pětimilionové ztrátě. Napětí v galerii po jejím nástupu vyústilo v hromadnou výpověď všech kurátorů. Bývalí pracovníci poté podali na ředitelku trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Komisi údajně uvedla v omyl za účelem získat výhodu ve výběrovém řízení. Šorfová to odmítá. Tvrdí, že pracovníky si znepřátelila snahou o pořádek i tím, že jim snížila platy.

Pořadateli Creepy Teepee 2011 jsou občanská sdružení lidí z A.M.180 a některých bývalých členů kurátorského a produkčního týmu GASK. Nyní mají obavy z toho, že akce bude bez podpory galerie ztrátová. Na festival získali grant ministerstva kultury a část nákladů mají uhradit příspěvky sponzorů. Zásadní finanční podporu ale prý organizátoři potřebují získat z prodeje vstupenek. „Je to pro nás všechny, kdo jsme na sebe vzali zodpovědnost pořadatelů, velká sázka do loterie, riskujeme ztráty z vlastních kapes,“ uvedl Bolf.

Jana Šorfová v Galerii GASK v Kutné Hoře
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24