Praha – Umělecká skupina Ztohoven je znovu na scéně. V pondělí, den před výročím popravy 27 českých pánů, přidali její členové na pražské Staroměstské náměstí, kde se uctívá památka sťatých, osmadvacátý kříž. Chtějí tím vyvolat debatu nejen o historii, ale také o současnosti a poukázat na význam podobných památníků. Jednoho kříže navíc si totiž za tři dny skoro nikdo nevšiml. Podle skupiny Ztohoven 28. kříž k ostatním 27 patří. Má uctít památku Martina Fruweina z Podolí, který byl sťat posmrtně. Ještě před popravou ale spáchal sebevraždu. Podle umělců je tak historií neprávem opomíjen.
Kolik bylo popraveno českých pánů?
Instalací 28. kříže nechce umělecká Ztohoven dávat lidem odpovědi, ale naopak, vzbuzovat v nich otázky a vyvolat zájem o prostředí, ve kterém žijí. „Nám přišlo nespravedlivé, že bylo 28 odsouzených a je tady jen 27 křížů,“ vysvětluje člen skupiny Jan Taar. „Já si myslím, že umístění 28. kříže je naprosto opodstatněné, protože tzv. 27 pánů bylo ve skutečnosti opravdu 28,“ potvrzuje historička z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Marie Koldinská.
Podle slov Jana Taara ze skupiny Ztohoven jsou elity a svobodný duch svým způsobem utlačované i v dnešní době, kdy sice nedochází k popravám, ale jsou jiné nástroje omezování. Radnice i policie zůstávají k akci umělecké skupiny zatím netečné, kříž tak na místě dál zůstává.
Reportáž Pavly Sedliské (zdroj: ČT24)