Od nevidím do nevidím Kateřiny Šedé

Bedřichovice/Londýn – Výtvarnice Kateřina Šedá stěhuje jihomoravskou vesnici Bedřichovice do centra Londýna. Cílem projektu s názvem Od nevidím do nevidím, který autorka vytvořila pro slavnou anglickou galerii Tate Modern, je na jeden den propojit dvě různorodá místa. V obci se nyní ladí poslední detaily před odjezdem. Kateřina Šedá je první českou umělkyní, která dostala šanci pro prestižní londýnskou galerii zrealizovat samostatný projekt.

V Bedřichovicích panuje nervozita i zvědavost. Podle autorky projektu jsou ale obavy zbytečné. Osmdesátka tamních obyvatel bude v centru Londýna zkrátka dělat to, co běžně doma. „Bylo by dobré, aby měli i stejný účes, stejné oblečení, které obvykle na té vesnici nosí. Je nesmysl, aby mi tam hrál někdo nohejbal v saku,“ říká Kateřina Šedá.

Neporozumění mezi dobrovolníky z obou táborů nehrozí, obyvatelé vesnice si s sebou vezou bedřichovicko-anglický slovník, který si sami vytvořili. „Berlín jsou Bedřichovice, Šlapky jako Šlapanice, to je vesnice vedle,“ přibližuje obyvatel Bedřichovic Jiří Kubiš.

Video Reportáž Ivy Zigmundové
video

Reportáž Ivy Zigmundové

Reportáž Ivy Zigmundové

Zpr 13:00, 1.9.2011

Rozhovor s Kateřinou Šedou

Vše se bude odehrávat v sobotu od úsvitu do večera na jednom a půl kilometru čtverečního, který bude velikostí i tvarem přesně kopírovat Bedřichovice. Součástí projektu je i osmdesát britských výtvarníků, kteří budou stát na pomyslných hranicích obce a podle fotek malovat jihomoravskou vesnici. „Já vlastně chci těm lidem ukázat něco, jako je zázrak, že oni se jednoho dne ráno probudí a ta vesnice bude vypadat úplně jinak, a stejně tak mně jde o to, že anglickému publiku ukazuji vesnici skrz město,“ dodává Šedá.