Recenze: Chongqing Acrobatic Art Troupe

Na pražské Nové scéně se včera premiérově představil čínský soubor Chongqing Acrobatic Art Troupe. Mladí artisté převedli zábavnou sedmdesátiminutovou show, v níž se mísila akrobacie s prvky tance a divadla. Organizátorům se sice nepodařilo divadlo vyprodat, akrobaté si však i tak vysloužili bouřlivý potlesk auditoria a ovace vestoje. Z pozitivních reakcí diváků bylo znát, že se toto neobvyklé představení čínského souboru pražskému publiku líbilo.

Představení zahájil tanec s červenými stuhami, který trochu připomínal cvičení moderních gymnastek. Po něm následovala série jedenácti cirkusových čísel. Z dokonale secvičeného sledu sestav, které umělci předváděli, se chvílemi divákům až tajil dech.

Artisté prováděli silovou akrobacii, stavěli pyramidy z vlastních těl, s ladností překonávali zemskou přitažlivost při saltech a přemetech a s jistotou proskakovali skrz kruhy vysoko nad zemí. Žonglovali mnoha způsoby, například ve stoje s cívkami, které roztáčeli pomocí provázků a hůlek, či nohama vleže, kdy si na nohou elegantně pohazovali s deštníky. Jedním z vrcholných kousků večera bylo odvážné balancování, při kterém stála akrobatka bez jakékoliv opory baletní špičkou na hlavě partnera. Nechybělo ani kouzelnické číslo, jehož hlavní protagonista dokázal pro diváky zcela nepozorovaně mnohokrát za sebou změnit barevnou masku, za kterou ukrýval svou tvář.

  • Chongqing Acrobatic Troupe
    Chongqing Acrobatic Troupe zdroj: Nová scéna
  • Chongqing Acrobatic Troupe
    Chongqing Acrobatic Troupe zdroj: Nová scéna

Scéna byla ponechána strohá, světelný design byl velmi jednoduchý, tradičními čínskými motivy inspirované kostýmy možná až trochu staromódní. Celé představení doprovázela nepříliš kvalitní nahrávka se směsí vážné a populární hudby. Výsledný dojem to však kupodivu nekazilo. Nedostatky ve výpravě vyvažovala technická dokonalost akrobatů a nadšení mladých umělců, kteří do svých výkonů dávali vše. Po celou dobu exhibice cvičili lehce, dařilo se jim neudělat téměř jedinou chybičku. A co víc, jako by všichni cvičili pro radost a tu pak nenásilně předávali dál do hlediště.

Zatímco drobné, mrštné a neuvěřitelně ohebné Číňanky cupitaly malými krůčky, usmívaly se a byly až infantilně roztomilé, chlapci svými výrazy připomínali drsné čínské bojovníky. Všichni členové akrobatické skupiny prokázali mimořádnou tělesnou zdatnost, dokonalé ovládání těla a byli opravdu nadprůměrně obratní. Za podobnými akrobatickými dovednostmi se skrývají dlouhé roky tvrdých tréninků. Soubor sám má dlouhou tradici – byl založen již v roce 1951 a od doby svého vzniku vychoval mnoho vynikajících akrobatů. Za léta svého působení získal mnoho ocenění v domácích i mezinárodních akrobatických soutěžích a k nim ještě mnohé další ceny za choreografii, provedení, rozvoj akrobacie a podobně.

Chongqing Acrobatic Troupe
Chongqing Acrobatic Troupe

Byť bylo představení Novou scénou propagováno jako jeden z taháků měsíce, mnoho diváků se do divadla nakonec nalákat nepodařilo. V hledišti tak seděli většinou jen zvědaví turisté, zástupci ambasády Čínské lidové republiky, za jejíž podpory se akce konala, a v Čechách žijící Číňané. A byla to škoda. Show Chongqing Acrobatic Art Troupe je milou podívanou, která dokáže potěšit malé i velké diváky.

Možnost zhlédnout představení v Praze máte ještě dnes večer opět na Nové scéně nebo pak 14. 9. v Městském divadle v Mladé Boleslavi.