Umělec aneb jde to i beze slov a černobíle

Londýn – Černobílý a němý film Michela Hazanaviciuse se díky skvělým ohlasům z festivalů v Cannes a v Londýně dostal mezi favority o filmové ceny Oscar. Za sebou už má i londýnskou premiéru. Klasický hollywoodský příběh o lásce filmového idolu George Valentina a začínající hvězdy Peppy Millerové, se odehrává na pozadí velkého sporu dějin filmu: je budoucnost ve zvukovém filmu, nebo je skutečným filmovým uměním pouze němý pás doplněný sugestivní hudbou? Nad těmito otázkami i nad uměleckou kvalitou Hazanaviciusova snímku se v reportáži pro pořad Kulturama ČT24 zamýšlí Petr Fischer.

V době, kdy celá filmová branže vsadila na digitální technologie a efekty může polemika nad tím, jestli není opravdovým filmovým uměním především práce s obrazem a hudbou, může znít provokativně. Herci se ovšem těmito otázkami příliš nezaobírají. „Krásný je příběh, lidé se s ním mohou ztotožnit, a když je dobrý příběh, je úplně jedno, jestli je ten film ve 3 nebo v čem – chci říct, nestarejte se o to, je tam prostor na cokoliv. Já miluji 3D a animované filmy, ale lidi nejsou hloupí, když mají dobrý příběh, prostě se půjdou na film podívat. Film není otázka efektů,“ prohlásila herečka Berenice Bejo, představitelka Peppy Miller.

4 minuty
Černobílý němý film Umělec
Zdroj: ČT24

Příběh filmu Umělec je klasické melodrama, romance, které právě němé provedení s velmi emotivní hudbou dává ještě větší sílu. Je to vlastně hollywoodské klišé – nešťastná láska, pokažená zlým světem kolem – ale díky černobílé expresivnosti němého filmu je to klišé mimořádně krásné.

„V hraní vlastně nebyl takový rozdíl, protože během natáčení jsme mluvili, jen to, co říkám, nemůžete slyšet, ale musíte si to přečíst. Jako herečka jsem tedy pracovala úplně stejně. Co bylo opravdu jiné, bylo to, že jsem se musela chovat jako Američanka ve třicátých letech minulého století. A protože jsem Francouzka, vlastně Argentinka, musela jsem najít úplně jiný způsob pohybu, mluvení. Protože, víte, Američané jsou takoví expresivní a na tom jsem musela hodně zapracovat,“ popsala práci na filmu Bejo.

  • Umělec / Valentino (Jean Dujardin) zdroj: ČT24
  • Umělec / Peppy Miller (Berenice Bejo) zdroj: ČT24

Hazanavaciusův Umělec není zdaleka první hrou se starým němým filmem. Podobnou metodu použil například i finský experimentátor Aki Kaurismäki ve filmu Juha. Jeho film ale není poctou starému umění Hollywoodu, nýbrž ironickou hrou s žánrem melodramatu a moderní dobou, která hrdinům se srdcem nepřeje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Ruský útok zničil byt výtvarníka, jehož dílo znalo každé sovětské dítě

V jednom z kyjevských bytů po nedávném ruském útoku shořely originály, podle kterých vznikla slavná animovaná sága o kozácích výtvarníka Eduarda Kiriče. Na jeho pohádkách vyrostlo každé sovětské dítě – jak ruské, tak ukrajinské. S umělcem natáčela zpravodajka ČT Darja Stomatová.
před 4 hhodinami

Bude výsledek horor? Kvíz pro fanoušky Stephena Kinga

Americký spisovatel Stephen King patří k produktivním autorům. Vydal už desítky knih. A nespočet jeho napínavých, často až hororových příběhů se dočkalo zfilmování. Nejnověji má seriálovou verzi román Ústav o unášených dětech s nadpřirozenými schopnostmi. Ověřte si v kvízu, jak Kingovy romány a povídky, převedené na plátno či obrazovku, znáte.
před 16 hhodinami

Do Pompejí se vrátila erotická mozaika, kterou ukradl důstojník wehrmachtu

Do Pompejí se po osmi desítkách let vrátila mozaika s erotickým motivem z dob starověkého Říma. Během druhé světové války ji ukradl německý nacistický důstojník.
18. 7. 2025

Jako vyhrát olympiádu, pomohly i banány, říká nový koncertní mistr ze Státní opery

Od srpna se role koncertního mistra Orchestru Státní opery ujme violoncellista Jan Zvěřina. Úspěch v konkurzu přirovnává k pocitu olympijského vítězství, zároveň si ale uvědomuje i zodpovědnost spojenou s fungováním více než stočlenného orchestru. Uvedl to v rozhovoru v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou.
18. 7. 2025

Colours už zažily Iggyho, Shaggyho, Stinga i zásah hasičů

V industriálních kulisách Dolní oblasti Vítkovice pokračují i v pátek Colours of Ostrava. Na multižánrovém festivalu už stihli z očekávaných hvězdy vystoupit punkrockový showman Iggy Pop či britský hudebník Sting a reggae zpěvák Shaggy, poslední dva jmenovaní dokonce neplánovaně spolu. Pořadatelé ale také museli řešit nenadálou situaci – požár v jednom ze stánků.
18. 7. 2025

Útok na Kapitol inspiroval deskovou hru i Zeď hanby

V newyorském Brooklynu přibyla velkoformátová malba s názvem Zeď hanby. Má lidem připomínat zločiny spáchané v lednu 2021 příznivci Donalda Trumpa při útoku na Kapitol. Tehdejší bezprecedentní události a Trumpovu reakci na ně satirizuje i třeba bronzové lejno ve Washingtonu nebo rozměrná desková hra, kde o osudu americké demokracie rozhoduje kostka a hráči.
17. 7. 2025

Bach a příbuzní. Letní slavnosti staré hudby pozvaly hudební rody

Hudební festival Slavnosti staré hudby začíná 17. července koncertem, který připomene Johana Sebastiana Bacha a jeho široké příbuzenstvo. Festivalová dramaturgie má letos v hledáčku právě významné hudební rody. Jejich skladby budou znít opět v různých pražských historických prostorech.
17. 7. 2025

Konec odmlky kvůli invazi na Ukrajinu. Nětrebková koncertuje v USA, Gergijev v Itálii

Dirigent Valerij Gergijev vedl Mnichovskou filharmonii, sopranistka Anna Nětrebková zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku. Oba přední ruští umělci klasické hudby o prestižní spolupráce přišli po únoru 2022 kvůli nedostatečnému odsouzení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Nětrebková ale nedávno opět vystoupila v USA, Gergijev chystá návrat na Západ na hudebním festivalu v Itálii, což Julija Navalná, vdova po kritikovi Putinova režimu, považuje za „dárek diktátorovi“.
17. 7. 2025
Načítání...