Jiří Beránek / Síla ticha

Není to v žádném případě jednoduchá výstava, není to ani jednoduché místo. Návštěva v prostorách, které budou následně podle architektonického návrhu Studia Helika přestavovány na rozměrné haly pro sdílené kulturní projekty, je zajímavá z řady důvodů. Tím prvním je rozhodnutí města, které pro realizaci ambiciózního plánu Plzeň – město kultury 2015 věnovalo nečekaně velký komplex bývalého pivovaru Světovar, (po roce 1933 pak budovy Škodových závodů a nedávno ještě vojenského prostoru). Střídání uživatelů se na komplexu náležitě podepsalo – a máme tu squat a lofty jako vymalované. Budovy sice nechátrají, ale do lesku výstavních síní mají samozřejmě daleko.

Nicméně volba prvního vystavujícího autora, jakým je Jiří Beránek (člen volného sdružení 12-15, nedávný profesor na VŠUP v Praze a nyní jeden z vedoucích pedagogů Umění a designu Západočeské univerzity v Plzni) je samozřejmě trefou. V pološeru několika výstavních hal jste tak trochu na rozpacích, protože takhle veliké exponáty nebyly u nás k vidění vlastně nikdy. Beránek si doslova užil – vytáhl ze svých tajných zásuvek projekty, které se nedají nikde realizovat pro svoji rozměrnost a materiálovou obtížnost. Zralé, až přezrálé dřevěné prvky, kmeny, trámy, prkna, kubusy, kůra, byly takových rozměrů, že o jejich převozu a následné instalaci vznikla samostatná doprovodná výstavka.

Beránek samozřejmě cítil nečekané kouzlo zajímavých průmyslových prostor. Sám o tom říká: „Je tu přítomna duše města, ta nedefinovatelná přítomnost originality, kterou tak bolestně postrádáme v unifikované a bezduché zástavbě současných satelitních přílepků a v dostavbách historických částí města. Jeho vnější podoba tvoří jednu z dominant města, do něhož je vtištěn rozměr určený potřebou. Rozměr, který vyprázdněním dostal jinou dimenzi s jiným naplněním, než bylo to původní, dostane rozměr další. Tedy proměna, související se životem, chcete-li tak také s časem. Proměna, související s pojmem Landart, protože město je krajina, nebo ji spoluutváří.“

  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo
  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo

Autor si možná neuvědomuje, že posouvá a rozšiřuje pojem Landart do jiných dimenzí – ať už materiálovým vybavením, tak koncepcí výstavy, tak jejím umístěním do bývalých průmyslových hal. Ale kde je psáno, kde landart končí a kde začíná? Beránek si tento svůj názor samozřejmě briskně obhájí a my mu podlehneme.

Beránkův chrám, plný energie a přitom i úcty, víry, lásky. Stojí jich tu řada, i když se tváří jinak. V poloprázdných halách můžete rozjímat, klanět se, vracet se opravdu k matce přírodě. Nezbytnou součástí je i všudypřítomná beránkovská figura, převlékána pojímána vždy jinak a dovolující Vaši projekci.

Mohutnost i kouzlo řady vystavených objektů a instalací neodpuzují, mají v sobě i v šeru výstavních prostor kouzlo hravého pojetí práce s prostorem a dřevem. Navíc rozšiřují naše ustálená vnímání o další dimenze, vnitřně se až automaticky klaníme před rozsáhlými prostorami. Beránkova nepřerušitelná láska ke dřevu, rašelině, přírodninám, které tak rád zpracovává a které miluje, které pozoruje při jejich dozrávání – stárnutí, nemusí být mytizována. Je cítit na každém kroku a není zapotřebí k ní nic přidávat.

  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo
  • Jiří Beránek / Síla ticha autor: Jan Morávek, zdroj: JoVo

Jen mi je trochu líto, že význam a nečekanost (a samozřejmě neopakovatelnost) této výstavy asi nebude nijak zvlášť doceněna. Světovar není ještě zavedenou adresou a přes veškeré propagační a informační výstupy konzervativní Plzeň výstavu opomine. Bylo by dobré zdůraznit – tak tohle jste tu ještě neměli, nikde jinde v Čechách to neuvidíte – a ruku v ruce s tímto pohledem trvání výstavy výrazně prodloužit.

Síla ticha bude otevřena do 21. dubna od 14 do 19 hodin - kromě pondělí. Doprovodí ji semináře, besedy s odborníky a veřejné workshopy, které se ve Světovaru budou konat každý pátek a sobotu. Plzeň - Slovany, Světovar, prostor 4 x 4, tramvaj 2.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Značka Svěrák a Svěrák pořád funguje, říkají tři generace filmařské rodiny

Zdeněk, Jan a František Svěrákovi jsou zástupci tří generací talentovaných filmařů. Vyrůstali v jiné době a prošli si různými zkušenostmi, dva z nich navíc zatíženi nálepkou „syn toho Svěráka“. O filmu i vztazích mluvili jako hosté Interview Speciál.
před 1 hhodinou

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 18 hhodinami

Zemřel herec Richard Chamberlain

Ve věku 90 let zemřel americký herec Richard Chamberlain, informuje list Variety. Proslavil se zejména v minisériích Šogun a Ptáci v trní, má za sebou ale i množství rolí na divadle. Podle listu byl Chamberlain pohledným a sošným „idolem“ klasického střihu, ačkoliv se nikdy nestal přímo hvězdou stříbrného plátna.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Hynek Martinec nahlíží na současný svět přes cyberlemon

Díla česko-britského umělce Hynka Martince jsou ve sbírkách galerií po celém světě. Do letošního srpna jsou k vidění i na výstavě Cyberlemon v pražském Centru současného umění DOX. Ve svých nových dílech reaguje na zrychlený a stále více polarizovaný svět. Na stěnu galerie také vytvořil své dosud největší dílo – devět metrů dlouhou a osm metrů vysokou kresbu. A jakýmsi průvodcem výstavy je – jak napovídá název – citron, přičemž „kybercitron“ ohlašuje Martincovo téma: syntézu starého a nového.
29. 3. 2025

Artová kina přitahují stále více diváků

Návštěvnost artových kin dosahovala v minulém roce ve větších městech rekordních čísel, v menších městech alespoň vyrovnala předcovidové hodnoty. Multiplexy na návrat k číslům návštěvnosti před covidem stále čekají. ČT to potvrdil předseda Asociace provozovatelů kin Dan Krátký. Diváky artových kin lákají zejména mezinárodní festivalové hity, nezávislé snímky, originální dramaturgie, ale i nižší cena za vstupné a občasné zařazování mainstreamových titulů do programu.
29. 3. 2025

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
28. 3. 2025

Mareš kreslí komiksy o Praze. Po politicích je to lázeň, poznamenal

Široké veřejnosti je ilustrátor a kreslíř Štěpán Mareš známý především jako autor satirického Zeleného Raoula, teď vytvořil trochu jinou sérii komiksů. Bez karikatury se věnuje historii Prahy a osobnostem, které v ní žily. „Po všech těch politicích je to lázeň,“ podotkl Mareš v Událostech, komentářích. První tři svazky vytvořené pro městskou firmu Prague City Tourism vypráví o Golemovi, Albertu Einsteinovi a Franzi Kafkovi. Další mají následovat, stejně jako překlady do angličtiny a němčiny. Marešovy komiksy mají být vkusnou alternativou k matrjoškám, čepicím a podobným předmětům, které se prodávají jako suvenýry z Prahy.
28. 3. 2025

Minisérie Adolescent pomáhá dospět rodičům

Minisérie Adolescent o třináctiletém chlapci obviněném z vraždy spolužačky se zdá být víc než jen diváckým hitem. Britský premiér Keir Starmer mluví o nebezpečných mladých mužích sledujících internet, rodiče zjišťují, proč emoji červené pilulky ohrožuje jejich děti.
27. 3. 2025
Načítání...