Letní slavnosti staré hudby promění i Dona Quijota

Praha – Metamorphosis neboli proměny jsou tématem 13. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Za hudbou 16. až 18. století se posluchači mohou vydat celkem na osmi koncertech. Jedním z nich je i hudebně-divadelní improvizace Don Quixote.

Téma metamorphosis odkazuje jak ke zpracování motivů Ovidiových Proměn, které jsou zdrojem umělecké inspirace dva tisíce let, tak k proměnám formy hudebních žánrů a stylů. Program obsáhne španělské baroko, lyriku středověkých trubadúrů, ozvuky portugalského fada, instrumentální koncerty německých mistrů, barokní taneční hudbu z jižní Evropy, virtuózní skladby z doby Boccacciova Dekameronu či perly anglické barokní opery.

První festivalový večer ovládne Španělský sál Pražského hradu hispánský temperament. Španělský soubor Forma Antiqva zde sehraje dramatizaci španělsko-francouzské bitvy u Pavie (1525). „Vybrali jsme ji proto, že v tomto období se odehrávala exploze nové hudby, nových nástrojů,“ vysvětlil umělecký vedoucí souboru Aarón Zapico.

Další program blíže představila ředitelka festivalu Markéta Semerádová: „Pro třináctý ročník se nám podařilo získat sopranistku světového formátu Olgu Pasiecznik, která je uznávanou interpretkou především mozartovských a händelovských operních rolí. Její výkon při slavnostním zakončení festivalu ve Španělském sále, ať už v sólech, nebo v duetech s českou pěveckou hvězdou Hanou Blažíkovou, slibuje strhující zážitek. Dalším z interpretačních vrcholů bude jistě účinkování jednoho z nejlepších barokních souborů dneška – Akademie für Alte Musik Berlin. Těleso, které v Praze zahraje poprvé, se blýskne v 'klasickém' repertoáru zahrnujícím instrumentální koncerty J. S. Bacha a G. Ph. Telemanna.“

Video Rozhovor s Monikou Novákovou a Aarónem Zapicem
video

Rozhovor s Monikou Novákovou a Aarónem Zapicem

Rozhovor s Monikou Novákovou a Aarónem Zapicem

Reportáž Maria Kubaše o festivalu

Pozoruhodností programu bude hudebně-divadelní představení, které vytvořila francouzsko-česko-slovenská Compagnie Scapinove na motivy Cervantesova románu o Donu Quijotovi. Soubor, který na festivalu vystupoval v roce 2007 s představením Molièrových Scapinových šibalství, tentokrát ukážou – v duchu tématu letošního ročníku -, jak se zdánlivě různorodé hudební světy mohou navzájem inspirovat a spojovat v nové formy. Baroko bude konfrontováno s jazzem, lidovou hudbou i španělskými rytmy.

„Comagnie Scapinova Dona Quixota odehraje 1. srpna v divadla ABC,“ doplnila manažerka festivalu Monika Nováková. Program přehlídky potrvá do 6. srpna, stará hudba rozezní historické sály na Pražském hradě, v Novoměstské radnici, na zámku Troja nebo v klášteře sv. Anežky České.