Mercury Prize putuje do vitríny mladým a hrdým Alt-J

Velká Británie – Prestižní cena Mercury Prize zná svého nového majitele. Porota složená z hudebních kritiků rozhodla, že si ji pro letošek zaslouží mladá kapela Alt-J. Indie popová čtveřice přitom tento rok vydala akorát svou debutovou desku An Awesome Wave.

Cenu Mercury udělují britští hudební kritici. Napříč Spojeným královstvím a Irskem vyhledávají nejlepší nahrávky, a to dokonce už od roku 1992. Jejich oko nakonec vždy spočine jen na jediném albu. Letos vítěze vybírali z tuctu nominovaných, mezi nimiž se blýskla jména rappera Plana B nebo bluesového zpěváka Michaela Kiwanuka. 

Zmíněná formace Alt-J z Leedsu kritiky uchvátila zejména díky jedinečné architektuře písní a jejich tvořivé struktuře. Samotní členové ze svého premiérového počinu také zklamaní nejsou. 

„Rád naší desku stále poslouchám a myslím si, že to tak trochu svědčí o tom, že je docela dobrá. Není tak časté, že si můžete vytvořit něco, čím chcete hlavně sami sebe pobavit. Miluju to, protože se nám to povedlo,“ prohlásil hrdě klávesista Gus Unger-Hamilton. 

Kromě důležité nálepky kvalitní muziky si kapela odnese i finanční odměnu ve výši 25 000 liber. Mercury Prize má i svou českou obdobu – nedávno vzniklou cenu Apollo. Slavnostní ceremoniál čeká české hudební publicisty 17. ledna.

Video Reportáž Petra Meškána
video

Reportáž Petra Meškána