Vladimír Merta vaří ze staré slepice dobrou polívku

Praha - Písničkář Vladimír Merta dnes na mimořádném koncertu v Malostranské besedě v Praze představí nové album Nikdo v zemi nikoho. Zahraje se svojí někdejší rockovou skupinou Dobrá úroda, která vystoupila před diváky naposledy v roce 1989. Album Nikdo v zemi nikoho obsahuje nově natočený starší repertoár plus šestici dalších Mertových skladeb.

Kapelu Dobrá úroda tvoří zkušení rockoví muzikanti Václav Veselý (kytara), Jiří Veselý (basová kytara), Jan Hrubý (housle) a Jiří Zelenka (bicí). „Jak říkají hospodyně: stará slepice-dobrá polívka,“ podotkl Merta.

Soubor Dobrá úroda vznikl na konci 80. let, aby v komunistickém Československu „zakryl“ tradičně zakazovaného Vladimíra Mertu. S Mertou hrál rockový kytarista skupin Etc…, Dobrohošť a Framus 5 Václav Veselý, papírově bylo vystoupení napsáno na něj. Duo se představilo i publiku na festivalu v Roskilde v Dánsku a nadšený Vladimír pod dojmy z koncertů Stinga i Leonarda Cohena podlehl vábení bratrů Veselých zkusit bigbít. Skupina s názvem Dobrá úroda odehrála jen necelé dvě desítky koncertů, ale i tak se stala na české folk-rockové scéně legendou.

Přebal alba
Přebal alba

V roce 2010 Vladimír Merta natočil řadové album Ponorná řeka. Vydavatel nepřestával upomínat muzikanty, aby zkusili natočit i repertoár někdejší Dobré úrody. Pod dohledem Václava Veselého bylo album letos na podzim dokončeno a připraveno k vydání.

Merta na album zařadil kromě původních písní z roku 1988 ještě dalších šest skladeb ze svého repertoáru. Album obsahuje například skladby I'm Czech!, Pozítří, Sjezd upírů nebo Madona Decibella.