Ocenění, které na letošním ročníku patří také americkému herci Johnu Travoltovi a režisérovi Oliveru Stoneovi, předali Pištěkovi jeho kolegové z filmu Amadeus: kameraman Miroslav Ondříček a herec F. Murray Abraham, představitel Mozartova konkurenta Salieriho. Ten se ve Varech ještě zdrží - večer uvede snímek Zjizvená tvář, který festival promítá jako poctu Oliveru Stoneovi.
K filmu Pištěka nasměrovala velká osobnost české kinematografie - František Vláčil, když výtvarníka přizval k práci na filmu Holubice (1960). Pištěk spolupracoval i na Vláčilově nejdůležitějších filmech Marketa Lazarová, který měl mimochodem před třemi lety ve Varech premiéru v digitalizované verzi jako první vlaštovka digitalizace zlatého fondu české kinematografie, a Údolí včel.
-
48. MFF Karlovy Vary / F. Murray Abraham při předávání Křišťálového glóbu Theodoru Pištěkovi zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary
-
48. MFF Karlovy Vary / Křišťálový glóbus za přínos pro Theodora Pištěka (uprostřed), cenu předává prezident festivalu Jiří Bartoška a kameraman Miroslav Ondříček autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK
Vskutku světový úspěch přinesla Pištěkovi spolupráce s Milošem Formanem. Za kostýmy k jeho dramatu Amadeus (1984) o geniálním rakouském skladateli byl oceněn Oscarem. „Na tom filmu najdu při každém dalším sledování něco, co bych udělal jinak než tenkrát,“ přiznává Pištěk. Možnost vidět Amadea měl i ve Varech - předání Křišťálového glóbu bylo spojeno s promítáním právě tohoto snímku. Na Oscara byl Pištěk nominován i za další Formanův historický film - Valmonta.
Celkem má Pištěk ve své filmografii více než stovku titulů, na nichž se podílel jako kostýmní nebo filmový výtvarník, mimo jiné i slavnou českou pohádku Tři oříšky pro Popelku. Souběžně s prací pro film se celý život věnuje autorské malířské tvorbě, do níž se velmi silně promítala jeho vášeň pro automobilové závody, kterých se řadu let aktivně účastnil. A není bez zajímavosti, že je rovněž autorem prvních návrhů uniforem Hradní stráže po roce 1989.
