Waters narazil do Zdi. Davidova hvězda pobouřila svět

Nizozemí – Obří vznášející se čuníci na koncertech muzikanta Rogera Waterse všechny nechávají klidnými. Ten, kterého zpěvák vypustil na koncertě v nizozemském Arnhemu, ale vzbudil pohoršení – na boku měl totiž Davidovu hvězdu. Podle Centra Simona Wiesenthala, které po světě monitoruje projevy antisemitismu, tím Waters projevil otevřenou nenávist vůči Židům.

Nafukovací prasata slouží Watersovi k vyjádření názoru již od sedmdesátých let, ještě za éry Pink Floyd. Tuto praktiku pak následně převzal i ke svým sólovým vystoupením. Tentokrát ale umělec trochu narazil a čelí obvinění z antisemitismu. 

Rabín Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala se nechal slyšet, že „Waters použil nechutnou antisemitskou karikaturu, kterou tak často užívali nacisté i Sověti, aby vzbudili k Židům nenávist.“ Davidova hvězda je jednak symbolem státu Izrael, na druhé straně je ale spjatá s pronásledováním Židů v pogromech a holocaustu. 

Samotný Waters se přitom netají výhradami ke státu Izrael a hlavně jeho politice vůči Palestincům. „Někdo z mých přátel přišel s tím, že by měl Stevie Wonder vystoupit na galavečeru, který měl vydělat peníze izraelské armádě. V mailu jsem mu napsal, že mi to tak trochu připadá, jako kdyby hrál na policejní tancovačce v Johannesburgu v roce 1961 den po sharpevilleském masakru,“ prohlásil třeba v minulosti. 

Ne všichni ale vidí Davidovu hvězdu jako cílenou provokaci a signál nenávisti. Židovská organizace, tentokrát americká Liga proti hanobení míní, že stejnou věc s létajícím čuníkem předvádí zpěvák už léta. „Věříme, že ho k použití Davidovy hvězdy nevedl antisemitský záměr,“ napsala. Zároveň ale uvedla, že by bylo lepší, kdyby hvězdu býval nepoužil.  

Některé jeho kolegy z branže ale asociace nepřesvědčila. Metalový zpěvák židovského původu David Draiman působící v kapele Disturbed vyzval všechny příznivce na svém twitterovém účtu, aby Waterse morálně odsoudili. 

Roger Waters je na světovém turné k legendárnímu albu The Wall. Jakou zprávu ponesou jeho létající čuníci při koncertu v Praze, bude jasné 7. srpna.