Waters narazil do Zdi. Davidova hvězda pobouřila svět

Nizozemí – Obří vznášející se čuníci na koncertech muzikanta Rogera Waterse všechny nechávají klidnými. Ten, kterého zpěvák vypustil na koncertě v nizozemském Arnhemu, ale vzbudil pohoršení – na boku měl totiž Davidovu hvězdu. Podle Centra Simona Wiesenthala, které po světě monitoruje projevy antisemitismu, tím Waters projevil otevřenou nenávist vůči Židům.

Nafukovací prasata slouží Watersovi k vyjádření názoru již od sedmdesátých let, ještě za éry Pink Floyd. Tuto praktiku pak následně převzal i ke svým sólovým vystoupením. Tentokrát ale umělec trochu narazil a čelí obvinění z antisemitismu. 

Rabín Abraham Cooper z Centra Simona Wiesenthala se nechal slyšet, že „Waters použil nechutnou antisemitskou karikaturu, kterou tak často užívali nacisté i Sověti, aby vzbudili k Židům nenávist.“ Davidova hvězda je jednak symbolem státu Izrael, na druhé straně je ale spjatá s pronásledováním Židů v pogromech a holocaustu. 

Samotný Waters se přitom netají výhradami ke státu Izrael a hlavně jeho politice vůči Palestincům. „Někdo z mých přátel přišel s tím, že by měl Stevie Wonder vystoupit na galavečeru, který měl vydělat peníze izraelské armádě. V mailu jsem mu napsal, že mi to tak trochu připadá, jako kdyby hrál na policejní tancovačce v Johannesburgu v roce 1961 den po sharpevilleském masakru,“ prohlásil třeba v minulosti. 

Ne všichni ale vidí Davidovu hvězdu jako cílenou provokaci a signál nenávisti. Židovská organizace, tentokrát americká Liga proti hanobení míní, že stejnou věc s létajícím čuníkem předvádí zpěvák už léta. „Věříme, že ho k použití Davidovy hvězdy nevedl antisemitský záměr,“ napsala. Zároveň ale uvedla, že by bylo lepší, kdyby hvězdu býval nepoužil.  

Video Roger Waters pobouřil svět Davidovou hvězdou
video

Roger Waters pobouřil svět Davidovou hvězdou

Některé jeho kolegy z branže ale asociace nepřesvědčila. Metalový zpěvák židovského původu David Draiman působící v kapele Disturbed vyzval všechny příznivce na svém twitterovém účtu, aby Waterse morálně odsoudili. 

Roger Waters je na světovém turné k legendárnímu albu The Wall. Jakou zprávu ponesou jeho létající čuníci při koncertu v Praze, bude jasné 7. srpna.