Sedmadvacet let a potom Game over

Brno - Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain nebo Jimi Hendrix, to jsou členové Klubu 27. Členství v něm jim přisoudila brzká smrt - v pouhých sedmadvaceti letech. A právě těmto mladým talentům, kteří odešli předčasně, vzdává hold nová baletní inscenace Game over Národního divadla Brno. Všeříkající podtitul Shořet mladý připomíná nonkonformní živly, jejichž život na horské dráze byl příliš intenzivní na to, aby trval jen o něco déle.

Za svou uměleckou nesmrtelnost zaplatili členové Klubu 27 vysokou cenu, zemřeli ve věku 27 let. Choreografie pro první část představení - Catch 27 - vytvořil Marek Svobodník: „Stavíme to na příběhu bluesmana Roberta Johnese, o němž koluje legenda, že se spojil s ďáblem, výměnou za svůj talent hrát na kytaru,“ vysvětlil choreograf a režisér v jedné osobě. Rocková hudební koláž nedává prostor pro naškrobené sukýnky nebo baletní piškoty, v představení zazní i krátké fragmenty písní od Led Zeppelin nebo The Doors.

„Ten démon se u ostatních projevil v jiné podobě, navíc některé jejich životní etapy do 27 let byly shodné,“ připomněl provázanost mladých talentů, které vyhasly předčasně, Svobodník.

Klub, do kterého nechcete

Americký kytarista Jimi HendrixPrvním členem neoficiálního Klubu 27 se v roce 1938 stal černošský kytarista Robert Johnson. Legenda tvrdí, že se pro svůj talent a nedostižnou hru na kytaru upsal ďáblu. Přestože kytarista a bluesman rád pil a bral i drogy, jeho smrt zůstala dosud neobjasněna. Mezi další členy nikým nezaloženého spolku patří kytarista Rolling Stones Brian Jones, fenomenální kytarista Jimi Hendrix nebo hippie zpěvačka Janis Joplin.

V 70. letech klubové řady rozšířil Jim Morrison, další legenda, jež vyhasla v 27 letech. Elektrický proud z mikrofonu zabil ve stejném věku kytaristu Lese Harveyho, alkoholové dýchánky stojí za skonem klávesisty Rona McKernana, baskytarista Uriah Heep Gary Thain se v roce 1975 předávkoval drogami a o 18 let později se ke svým předchůdcům přidala také zpěvačka Mia Zapata, jež byla v roce 1993 zavražděna.

Kurt CobainJedním z nejslavnějších členů Klubu 27 je frontman Nirvany Kurt Cobain, který si po sepsání dopisu na rozloučenou prostřelil hlavu brokovnicí. Teprve před třemi lety klubové řady rozšířila britská soulová zpěvačka Amy Winehouse a zatím poslední 27letou obětí je polský metalista Slawomir Kusterka, kterého po koncertě ve Stuttgartu postihla srdeční zástava.


Video No comment: Představení Game over
video

No comment: Představení Game over

Proti proudu a stejně v mainstreamu

Druhá část inscenace Game over nese název Palindrom (z řeckého palindromos - běžící pozpátku) a díky specifické práci se světlem a minimalistickému pojetí se od první poloviny výrazně liší. Mladí tvůrci Adam Sojka a Martin Svobodník se v choreografii snaží odpovědět na otázku, zda se člověk může ve společnosti prosadit, když půjde proti hlavnímu proudu, případně zda tvrdohlavá snaha po odlišení nevede zase jen k tvorbě nového mainstreamu, který svého rebelujícícho tvůrce znovupohltí.

„Nepoužíváme efekty ve smyslu světelné show, světla mají daný moment podpořit a vygradovat ho,“ doplnil jeden z autorské dvojice Adam Sojka.