„Ještě že člověk neví, co ho čeká.“ Toman Brod v dokumentu

Praha – Společnou cestou dvou generací po stopách zmaru a naděje je celovečerní dokument, který natočil Matouš Bičák se svými spolužáky z gymnázia Přírodní škola. Tři roky se s historikem Tomanem Brodem vraceli na místa, kde on v jejich věku zažíval hrůzy holocaustu.

2 minuty
Studenti natočili dokument o Tomanu Brodovi
Zdroj: ČT24

Příběh začíná na Rašínově nábřeží, kde se v domě č. 64 Toman Brod 18. ledna 1929 narodil. „Židovské tradice jsme nepěstovali, rodiče si řekli, že jejich děti nesmí být ve společnosti, která bude pronásledovaná,“ vypráví Brod. Přesto ale s bratrem a matkou skončili o pár let později v terezínském ghettu, odkud odjeli v roce 1943 transportem do Osvětimi. V koncentračním táboře viděl Toman svou rodinu naposledy.

V dětském bloku se štěstím prošel selekcí doktora Mengeleho. Přestože ukázal doleva, Toman tajně přešel na pravou stranu. „Pořád si kladu otázku, jestli jsem si zachránil život. Nevím, ještě že člověk nikdy neví, co ho čeká,“ míní. Stejný název dal i knize svých vzpomínek, kterou vydalo nakladatelství Academia v roce 2007.

Po válce vstoupil do komunistické strany, na počátku 60. let je registrován jako spolupracovník Státní bezpečnosti. A pak Brod opět přešel na jinou stranu - vzepřel se totalitnímu režimu, byl vyhozen ze zaměstnání, živil se jako čerpač vody a taxikář. 

Studenti při natáčení filmu procházeli místy, které určovaly Brodův život a které jsou také vyjmenované v podtitulu dokumentu: Praha–Terezín–Birkenau–Märzbachtal–Praha. Nejsou přitom o mnoho starší, než byl tehdy on. „Člověk to prožíval s ním. V jeho vyprávění jsou místa, při nichž mě zamrazí,“ přiznal režisér dokumentu Matouš Bičák.

Film měl 27. května premiéru v pražském kině Aero, tvůrci by ho ale chtěli promítat i jinde. Projekce budou zveřejněny na stránkách dokumentu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Vyčištění“ Postoloprt stálo život stovky Němců. Na vyšetření nebyl zájem, říká Padevět

Těsně po konci druhé světové války, na začátku června 1945, zavraždili českoslovenští vojáci v Postoloprtech minimálně 763 civilistů. Bez soudu byli postříleni a pohřbeni v masových hrobech německy mluvící obyvatelé. Ačkoliv byla dva roky poté zřízena vyšetřovací komise, odsouzen nikdo nebyl. K událostem se v nové knize vrací spisovatel Jiří Padevět.
před 3 hhodinami

Seriáloví tvůrci oznámili, kdo budou noví Harry, Hermiona a Ron

V titulní roli seriálového Harryho Pottera i jeho nejbližších kamarádů se objeví neokoukané tváře. Tvůrci chystané série jako představitele mladého kouzelníka vybrali Dominica McLaughlina, Hermionu si zahraje Arabella Stantonová a Rona Alastair Stout.
před 10 hhodinami

Z basy do divadla. Dobrovolníci doprovází za kulturou vězně i seniory

Dva odsouzení z věznice v Jiřicích nedávno mohli zajít do divadla. Díky platformě Snížit kultuře práh, jejíž snahou je umožnit návštěvu kina, koncertu nebo galerie sociálně znevýhodněným osobám, kteří by si jinak takovou návštěvu nemohli dovolit. Platforma vybudovala a rozšiřuje databázi institucí, které volné vstupy nabízejí.
včera v 16:45

Obrazem: Walt Disney Východu. Výstava přibližuje Jiřího Trnku

Průkopník animovaného filmu Jiří Trnka natáčel s loutkami, ilustroval i maloval. Svou poetikou okouzlil celý svět a ovlivnil několik generací filmařů. Jeho tvorbu teď připomíná výstava v pražské Galerii Villa Pellé s názvem Trnka – Příběh legendy.
včera v 16:00

Kvíz: Lassie i Dášeňka. Jsou vaše znalosti psích hrdinů pod psa?

Už čtvrtstoletí se uděluje cena Palm Dog za nejlepší herecký psí výkon ve filmu. Vítězem aktuálního ročníku, vyhlašovaného v rámci festivalu v Cannes, se stal islandský ovčácký pes jménem Panda za islandské rodinné drama Ástin sem eftir er (volně přeloženo Zbývající láska). Pandu v její nejlepší roli zatím mohli vidět jen festivaloví diváci, na rozdíl od jiných psích – nejen filmových – hrdinů. Ověřte si v kvízu, jestli vaše znalosti nejsou pod psa.
včera v 14:14

Výstavy ve Sladovně ukazují svět Malého prince i jak skartovat emoce

Galerie Sladovna v Písku otevřela tři nové výstavy. Dvě z nich – Plešouni a Malý princ – vycházejí z tvorby výtvarnice Elišky Podzimkové, třetí pod názvem HRAna SEBE o odvaze objevovat připravila Hana Železná. Výstavy jsou interaktivní a propojují umění a hru.
26. 5. 2025

Macbeth v Opavě připomíná, jak nebezpečné je zneužití moci

Slezské divadlo v Opavě uvedlo nové nastudování jednoho z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara. Režisér Vladimír Morávek vložil do více než čtyři století staré tragédie Macbeth obraz dnešního světa. Ukazuje, jak touha po moci plodí zlo.
26. 5. 2025

Cena pro íránského režiséra v Cannes vyvolala diplomatickou přestřelku

Írán si předvolal francouzského chargé d'affaires v Teheránu na protest proti vyjádřením Paříže na adresu íránského režimu. Kritická slova francouzského ministra zazněla v souvislosti s letošním vítězem filmového festivalu v Cannes. Hlavní cenu převzal v sobotu politicky stíhaný íránský režisér Džafar Panahí.
26. 5. 2025
Načítání...