Národní model neobstojí. Umění 19. století podle Patrika Šimona

Praha - Jeden svět nestačí, říká sběratel umění Patrik Šimon. Stejnojmenná výstava v pražském Clam-Gallasově paláci představuje část jeho unikátní sbírky, která se věnuje umění devatenáctého století napříč národními státy. Kolekci navíc v průběhu výstavy ozdobil obraz francouzského malíře Francoise Bouchera.

Video Sbírky Patrika Šimona v Clam-Gallasově paláci
video

Sbírky Patrika Šimona v Clam-Gallasově paláci

Devatenácté století patřilo ve střední Evropě umělcům mnoha národů i stylů. Expozice sběratele Patrika Šimona připomíná, že přísně národní model umění už v dnešním světě neobstojí. „Umělci se potkávali při nejrůznějších příležitostech ve Vídni, Praze, Mnichově, všichni různě putovali,“ vyvolává Šimon kosmopolitní esprit tehdejší tvorby.

Vedle známých jmen českého umění - mimo jiné Karel Purkyně, Vojtěch Hynais nebo Josef Václav Myslbek - defilují pro českého diváka méně známé osobnosti rakouské a německé malby, zastoupené na výstavě třeba Augustem Georgem Friedrichem Lucasem, Carlem von Blaas, Leopoldem Ernstem nebo Alexandrem Clarotem.

Výstava je otevřena již od dubna, až v jejím průběhu se však podařilo získat významný obraz, který Šimon dodatečně do expozice zařadil. Dílko našel zapomenuté mezi neprodanými obrazy z aukce. Podařilo se mu ověřit, že jeho autorem je francouzský rokokový malíř Francois Boucher. „Není to Emil Filla, není to František Kupka, ale je to z hlediska trhu mnohem významnější autor než ti, které jsem jmenoval,“ tvrdí Šimon.

Francois Boucher / Venuše s amorkem
Zdroj: Patrik Šimon

Patrik Šimon tak obohatil svou unikátní sbírku víc než 16 tisíc děl z devatenáctého století i dalších období. „Mým velkým snem je kolekci trvale zpřístupnit v některém z pražských velkých domů, nejlépe v takovém paláci, jakým je palác Clam-Gallasův. Mohla by to být taková česká Albertina, místo, kam rádi putujeme za výstavami,“ říká Šimon.

Trvalá expozice pro sbírky Patrika Šimona je zatím v jednání. Výběr Jeden svět nestačí je zatím k vidění v Clam-Gallasově paláci, a to do konce července.