Nic není napořád. S jednou výjimkou… Gott mit uns

Karel Gott - nomen omen. Po půlstoletí na scéně se zdá, že hudební kariéra 38násobného zlatého (českého) slavíka je, bez rouhání, věčná. Zasloužilý a národní umělec a také nositel medaile Za zásluhy oslaví dnes 75. narozeniny. Čas na vejminek? Spíš na vejminek času dost. Zapamatuj si ty krásné doby, protože nic není napořád, varoval Gott (německy) v duetu s raperem Bushidem. Připomeňte si, jaké více i méně krásné doby jeho hudební kariéru provázely:

1962 - S kariérou začínal plzeňský rodák už v roce 1957. První nahrávku ale vydal až o několik let později. Píše se rok 1962, karibská krize hrozí přerůst ve třetí světovou válku a vyučený elektrikář nahrává s Vlastou Průchovou svůj premiérový singl - Až nám bude dvakrát tolik. První a skoro i poslední moment, kdy vedle Karla Gotta stojí v Čechách na jevišti někdo slavnější.

1963 - Rok, který patří hvězdám. Ze Sovětského svazu k nim míří první kosmonautka Valentina Těreškovová, Spojené státy v Dallasu o jednu politickou přicházejí, když při atentátu zemře americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Hvězda českého zpěváka stoupá vzhůru. Tklivá píseň od Suchého a Šlitra Oči sněhem zaváté se stávají hitem roku a dopomůže Gottovi k jeho prvnímu Zlatému slavíkovi, vítězství v anketě Mladého světa, která se koná teprve podruhé. Dvojice S+Š mu také napíše písničku, k níž vznikne jeho první, družstevně-westernový videoklip:  

1964 - Washington začíná válčit ve Vietnamu a v Moskvě střídá Chruščova Brežněv. Pro Karla Gotta zlomový rok - první Zlatý slavík, první filmy - jeho hlas zní ve filmu Limonádový Joe i ve Starcích na chmelu, ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů se na plátno dostal i jeho obličej.

1967 - Stát začal s dostavbou dálnice D1 a Karel Gott už má slušný základ své budoucí sbírky slavíků. Československo mu začíná být malé, a tak natočí první německý singl - Weißt du wohin:

1969 - Jan Palach se na protest proti okupaci Československa upálí. Neil Armstrong udělá na Měsíci malý krok pro člověka. A „die goldene Stimme aus Prag“ - Zlatý hlas z Prahy - udivuje devizovou cizinu. V Německu dostává první zlatou desku.

1977 - Gott nahrává v Německu svou zřejmě nejúspěšnější píseň - Die Biene Maja. V tomtéž roce doma podepisuje Antichartu a při hromadném podepisování v Divadle hudby vystoupí s projevem: „Patřím mezi ty, kteří raději zpívají, než mluví.“ Na jedné straně potvrzuje svou pověst prorežimního umělce, na druhé straně se pouští do předělávky písně All By Myself - český text Zdeňka Borovce Kam tenkrát šel (Můj bratr Jan) měl mluvit o Janu Palachovi.

1989 - Karel Gott slaví padesátiny. „Mám tolik plánů do budoucna, že mám pocit, že to teď všechno teprve začne,“ svěřil se ve studiu televizních Aktualit. Nová etapa začíná pro všechny o pár měsíců později. V tu chvíli stojí před mikrofonem s Karlem Krylem. 

1992 - Ve Federálním shromáždění varuje Václav Havel před rozpadem republiky na dva samostatné státy. Karel Gott se ale drží - po chvilkovém porevolučním nezájmu českých fanoušků přichází s novým hitem Když muž se ženou snídá. A přebírá diamantovou desku za třináct milionů prodaných alb.

2001 - Teroristický útok na americká Dvojčata jednou pro vždy změnil svět. Karel Gott jako první zpěvák získává souhlas od autorů písně Forever Young k její české předělávce. Do remaku skladby od německé skupiny Alphaville se pustí ještě jednou v roce 2008 s německým rapperem Bushidem. 

2004 - Česká republika vstupuje do Evropské unie. Karel Gott v ní hudebně už dávno je. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...