Hardcore Opava. Výstava podle Kay Buriánka varuje sama před sebou

Opava – Ponuré výjevy nebo okultní symboly jsou společnými znaky plakátů, které vystavuje galerie Obecního domu v Opavě. Expozice, kterou inicioval frontman kapely Sunshine Kay Buriánek, představuje estetiku punku, hardcoru a metalu.

Video Výstava Mene mene tekel upharsin
video

Výstava Mene mene tekel upharsin

Už samotný název výstavy Mene mene tekel upharsin, tedy citát z biblické knihy Daniel, je varováním. „Snad nás tady čeká něco, na co nejsme v kontextu klasického výstavnictví v dostatečné míře zvyklí. Jsme naléhavě varováni před morbidními a ponurými výjevy, tajemnými znameními, okultními symboly,“ říká kurátor Jan Kunze.

Za každým plakátem je příběh

Originální plakáty byly vytvořeny na míru pro DJ party Bounce! Bounce!, které před pěti lety a vymyslel frontman kapely Sunshine Kay Buriánek. „Zajímavé je to, že plakáty fungují nejen samy o sobě jako vizuální stránka věci, ale za každým plakátem je nějaký příběh, který mě pojí k lidem, kteří na něm pracovali,“ říká Kay Buriánek.

Kromě Buriánka jsou autory vystavených plakátů mimo jiné Ican Harem, Ahmad Oka, Andrew Tremblay, Shaltmira, Dávid Kurňavka, Luka Reveur, Daniel Kurz nebo Michal Hladík. Expozice Mene mene tekel upharsin bude putovní a už teď o ni mají velký zájem také města jako Praha, Brno nebo Olomouc. Výstavu doprovázejí koncerty a další akce.

Výstava navazuje na jarní projekci Jaromíra Švejdíka. Tímto projektem chce kurátor představit lidem zajímavé hudebníky z celé České republiky, které kromě hudby zajímá i výtvarné umění. Výstava Kay Buriánka není poslední. „Zatím jsem domluvený v pokračování projektu s Vladimírem 518,“ prozradil kurátor Jan Kunze.