Napoleon je na Jiřinu Bohdalovou i po 30 letech krátký

Praha – Někdy jsou čerstvá mrkev a rozesmátá tvář důležitější než všechny vyhrané bitvy, poznává Napoleon Bonaparte ve vyhnanství životní pravdu díky své kurážné hospodyni. Josefína ve hře Generálka Jiřího Hubače je jednou z nejvýraznějších rolí Jiřiny Bohdalové. Vrací se k ní po téměř třiceti letech – tentokrát v pražském Divadle Na Jezerce.

Video Jiřina Bohdalová je opět Generálkou
video

Jiřina Bohdalová je opět Generálkou

S Josefínou Pontiovou se Bohdalová v hereckém životě potkává už potřetí. V roce 1986 napsal Jiří Hubač Generálku přímo pro ni, v Divadle na Vinohradech byla tři a půl roku kuchařkou Napoleona Petra Haničince. Inscenaci režíroval Evald Schorm.

Hubač zasadil příběh do časů, kdy slavný francouzský vojevůdce válčí už jen s chudobou, krysami a zlomyslnostmi svých žalářníků. Jeho hospodyní, na níž je brzy zcela závislý, se stane vdova Josefína, žena od rány, kterou Napoleon ve svých válkách připravil o syny i vnuky. Na Jezerce se Bonapartem stal Radek Holub, jehož si Jiřina Bohdalová pro tuto roli prý přímo vybrala. 

„Četl jsem ten text asi tisíckrát a s každým čtením se otevíraly další a další možnosti,“ upozorňuje Radek Holub, že Generálka je sice především komedií, ale s hořkým podtónem. „Myslím, že osciluje mezi vážným a humorným. Ten text je lidský, to Hubač vždycky uměl. Terpve teď oceňuju, co je to za text. Hubač věděl, o čem píše, jedno slovo tam není zbytečný, má hlavu, patu a velkou myšlenku,“ podotýká Bohdalová.

Generálku nejvíce proslavila televizní inscenace Zdeňka Zelenky z konce 90. let, kde je partnerem Jiřiny Bohdalové Václav Postránecký. Hořce smutnou komedii o krátkém osudovém setkání mají rádi i divadelníci ve světě, je Hubačovou nejhranější hrou. Divadlo Na Jezerce ji v režii Radka Balaše poprvé uvede 20. listopadu. V dalších rolích se objeví Petr Vacek, Martin Sitta, Zdeněk Hruška a Zdeněk Maryška v alternaci s Petrem Pelzerem.