Kolaps dvaceti studentů v Sokolově způsobila zřejmě davová psychóza

Za pátečním kolapsem dvaceti studentů střední policejní školy v Sokolově byla zřejmě davová psychóza. Policie jiné důvody hromadného omdlení nezjistila. Nepotvrdila se podezření na únik plynu a výsledky laboratorních vyšetření vyloučily toxické látky v tělech studentů. Možné vysvětlení tak poskytl policii znalec z oboru psychologie, informovala krajská policejní mluvčí Eva Valtová.

Střední policejní škola v Sokolově
Zdroj: ČTK Autor: Barbora Horáčková

„Dle předběžného vyjádření znalce z oboru psychologie mohlo dojít následkem kolapsu jedné nebo dvou dívek ke spuštění sugestivní reakce ostatních osob a je možné, že tak byla vyvolána davová psychóza,“ uvedla Valtová.

Na základě výsledků dosud provedených laboratorních vyšetření krve a moči bylo vyloučeno, že by u studentů sokolovské střední školy šlo o intoxikaci. Rovněž byla vyloučena přítomnost alkoholu či jiných návykových látek.

„Lékaři se shodli na hyperventilaci způsobenou stresem,“ uvedla policejní mluvčí. Ve vzorcích vody odebrané krajskými hygieniky nebyla zjištěna přítomnost škodlivých látek. Rovněž byl požádán Český hydrometeorologický ústav o posouzení povětrnostních vlivů, kdy nebyla zjištěna žádná anomálie.

Záchranáři v pátek dopoledne ošetřili v Sokolově dvacet žáků střední policejní školy v Komenského ulici. Studenti se účastnili před školou slavnostního ukončení školního roku a náhle začali kolabovat. Záchranná služba sedmnáct žáků odvezla do nemocnic v Karlových Varech, Sokolova a Chebu. Většina byla ještě týž den propuštěna.