Musk pozastavil převzetí Twitteru. Chce nejprve znát podíl falešných účtů

Elon Musk pozastavil plán na převzetí internetové společnosti Twitter za zhruba čtyřiačtyřicet miliard dolarů (více než bilion korun). Zdůvodnil to tím, že nejprve chce znát podrobnosti o podílu falešných a spamových účtů a ujistit se, že tvoří méně než pět procent z celkového počtu. Musk doplnil, že o převzetí Twitteru nadále stojí.

Akcie Twitteru na Muskovo první sdělení zareagovaly propadem zhruba o 20 procent, než ztrátu zmírnily. Krátce po zahájení obchodování na burze v New Yorku ztrácely kolem jedenácti procent a jejich cena se pohybovala v blízkosti 40 dolarů. Nacházela se tak zhruba 14 dolarů pod úrovní Muskovy nabídky.

„Dohoda o Twitteru byla dočasně pozastavena, dokud nebudou k dispozici podrobnosti podporující výpočet, že spamové/falešné účty skutečně představují méně než pět procent uživatelů,“ napsal Musk, který je nejbohatším člověkem na světě. Na méně než pět procent odhadl počet falešných a spamových účtů začátkem května sám Twitter.

Analytik Dan Ives ze společnosti Wedbush označil Muskův tweet o dočasném pozastavení dohody za bizarní. Sdělení by podle něj mohlo vést k úvahám o tom, že Musk se chystá z dohody vycouvat, nebo se snaží o dojednání nižší kupní ceny. Ives rovněž uvedl, že způsob, jakým se Musk k obchodu vyjadřuje, je velmi znepokojivý.

„Z celé této dohody se stává cirkusová show s mnoha otázkami a žádnými konkrétními odpověďmi ohledně toho, jak bude dohoda pokračovat,“ dodal.

Miliarda dolarů v případě odstoupení od dohody

Na převzetí společnosti Twitter se Musk dohodl minulý měsíc. Slíbil, že podnik ozdraví, zvýší počet uživatelů a umožní větší svobodu slova. Za jednu ze svých priorit označil vymýcení automatického rozšiřování spamů.

Tento týden Musk uvedl, že transakce by v nejlepším případě mohla být dokončena za dva až tři měsíce. Převzetím společnosti Twitter by Musk získal kontrolu nad stejnojmennou sociální sítí, kterou využívají miliony uživatelů, včetně politiků.

Dohoda o převzetí firmy Twitter stanoví, že pokud některá ze stran od transakce odstoupí, musí druhé straně zaplatit jednu miliardu dolarů (zhruba 24 miliard korun), upozornil server BBC.

Musk se na převzetí dohodl s vedením Twitteru, transakci ale ještě musejí schválit akcionáři a regulační orgány. Podle podmínek dohody obdrží akcionáři za každou kmenovou akcii 54,20 amerických dolarů.