ERÚ čeká na odpovědi posledních dodavatelů, jestli mají nasmlouvanou energii. Čas mají do půlnoci

Do půlnoci musí všichni dodavatelé energií doložit Energetickému regulačnímu úřadu, že mají zajištěné dodávky pro své zákazníky. Úřad si tyto údaje vyžádal poté, co několik dodavatelů v důsledku vysokých cen plynu a energií přestalo poskytovat své služby. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) chce do pondělí s ERÚ také dojednat cenový strop pro zálohy za energie.

Energetický regulační úřad oslovil dodavatele energií s žádostí, aby doložili, že mají nasmlouvané dodávky, v polovině října, termín stanovil na konec měsíce. Před víkendem mu odpovědělo 355 z celkových 450 dodavatelů a ze 70, kteří mají přes tisíc odběrných míst, reagovalo 60, uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Těm, kteří by do neděle neodpověděli, hrozí podle něj až patnáctimilionová pokuta za porušení energetického zákona. 

ERÚ se snaží zjistit, zda nehrozí dalším lidem, že by skončili u dodavatelů poslední instance. Má však jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji.

Rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu oznámila v polovině října skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 tisíci odběrnými místy. O ukončení činnosti následně informovali také dodavatelé A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a Kolibřík energie s 28 tisíci klienty.

Bývalí zákazníci těchto firem automaticky přešli k dodavatelům poslední instance, kterými jsou v různých částech republiky u elektřiny ČEZ, E.ON a Pražská energetika a u plynu innogy, E.ON a Pražská plynárenská. U nich zůstanou, dokud nenajdou nového dodavatele, s nímž uzavřou smlouvu. Vyšlo najevo, že se po přechodu k dodavateli poslední instance některým lidem zvýšily měsíční zálohy hlavně za plyn až několikanásobně.

Ministr průmyslu a obchodu avizoval, že v pondělí chce s ERÚ dokončit jednání o zastropování záloh. Začalo již před víkendem. Z ERÚ již dříve zněly hlasy, že by cenový strop bylo obtížné zavést. „Nelze podle našeho názoru přenést náklady na jiné spotřebitele, to si myslím, že není férové ani spravedlivé,“ řekl Petr Kusý z rady úřadu. Navíc by podle něj „šlo o zásah do trhu, který si nemůžeme dovolit“ s ohledem na pravidla evropského trhu. Podle Havlíčka by ale v tomto případě mělo jít „o zastropování zálohových faktur pro DPI, nikoliv ceny“.

Předseda rady ERÚ Stanislav Trávníček zdůraznil, že řešením situace pro lidi s velmi vysokými zálohami především je, „ať si najdou jiný produkt, než je dodávka dodavatele poslední instance“. Havlíček ovšem připustil, že „ne každý je schopen to zvládnout rychle, ne každý využívá elektronických nástrojů“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
včera v 22:21

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
včera v 20:23

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...