O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

7 minut
Ceny chat a chalup rostou
Zdroj: ČT24

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Domy k rekreaci byly podle dat z katastrálních úřadů začátkem roku nejlevnější na Pardubicku. Víkendový objekt tam lidé koupili v průměru za 680 tisíc korun. Naopak nejdražší oblastí je Liberecko. Za chalupu tam zájemci zaplatí v průměru dva miliony dvě stě tisíc korun. Od začátku roku do března se prodalo skoro tisíc rekreačních objektů, nejvíc ve Středočeském kraji.

Pro zájemce je podle realitních makléřů klíčové, aby rekreační nemovitost byla v dobré dojezdové vzdálenosti od velkého města. Ideálně do jedné hodiny. „Klienti preferují především klidné lokality, poblíž lesa, luk, rybníka, aby se tam mohli zchladit,“ řekl realitní makléř RE/MAX Milan Vršecký. Na jeden inzerát o prodeji odpoví i desítky lidí, nemovitost má pak nového majitele během několika dnů.

Klientům není co nabídnout, prodají se i ruiny

Enormní zájem je o nemovitosti například v Českém ráji. „Poptávka je obrovská, nemáme prakticky klientům co nabídnout. Ruiny, které stály třeba pět set tisíc, se v současnosti prodají za milion a půl,“ popsala realitní makléřka M&M Reality Jana Sedláčková.

Zájem je o rekreační objekty i v horských střediscích, jako je Harrachov, Vysoké nad Jizerou nebo Bedřichov. Průměrná cena domu v Krkonoších se na jaře pohybovala kolem pěti milionů. Nejlevnější z horských oblastí jsou zatím Krušné hory v oblasti Ústeckého kraje.

O novém majiteli může rozhodnout aukce

Na sociálních sítích lidé kritizují praxi, kdy má o nemovitost zájem více zájemců a dům se proto nakonec draží. „V těch inzerátech by bylo dobré, aby bylo napsané, že nemovitost připadne tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ řekl realitní makléř Bidli Jakub Pýcha. Oslovené realitní kanceláře zájemce o dům na možnost aukce upozorňují.

Podle makléřů vzrostly od podzimu loňského roku ceny nejen chat a chalup, ale všech nemovitostí. „Nárůst je v řádech desítek procent, protože nemovitosti nejsou. Je víc lidí, kteří chtějí kupovat, než těch, kteří prodávají,“ poznamenal Jakub Pýcha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 9 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 11 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
před 20 hhodinami

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...