O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Ceny chat a chalup rostou

Zdroj: ČT24

Domy k rekreaci byly podle dat z katastrálních úřadů začátkem roku nejlevnější na Pardubicku. Víkendový objekt tam lidé koupili v průměru za 680 tisíc korun. Naopak nejdražší oblastí je Liberecko. Za chalupu tam zájemci zaplatí v průměru dva miliony dvě stě tisíc korun. Od začátku roku do března se prodalo skoro tisíc rekreačních objektů, nejvíc ve Středočeském kraji.

Pro zájemce je podle realitních makléřů klíčové, aby rekreační nemovitost byla v dobré dojezdové vzdálenosti od velkého města. Ideálně do jedné hodiny. „Klienti preferují především klidné lokality, poblíž lesa, luk, rybníka, aby se tam mohli zchladit,“ řekl realitní makléř RE/MAX Milan Vršecký. Na jeden inzerát o prodeji odpoví i desítky lidí, nemovitost má pak nového majitele během několika dnů.

Klientům není co nabídnout, prodají se i ruiny

Enormní zájem je o nemovitosti například v Českém ráji. „Poptávka je obrovská, nemáme prakticky klientům co nabídnout. Ruiny, které stály třeba pět set tisíc, se v současnosti prodají za milion a půl,“ popsala realitní makléřka M&M Reality Jana Sedláčková.

Zájem je o rekreační objekty i v horských střediscích, jako je Harrachov, Vysoké nad Jizerou nebo Bedřichov. Průměrná cena domu v Krkonoších se na jaře pohybovala kolem pěti milionů. Nejlevnější z horských oblastí jsou zatím Krušné hory v oblasti Ústeckého kraje.

O novém majiteli může rozhodnout aukce

Na sociálních sítích lidé kritizují praxi, kdy má o nemovitost zájem více zájemců a dům se proto nakonec draží. „V těch inzerátech by bylo dobré, aby bylo napsané, že nemovitost připadne tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ řekl realitní makléř Bidli Jakub Pýcha. Oslovené realitní kanceláře zájemce o dům na možnost aukce upozorňují.

Podle makléřů vzrostly od podzimu loňského roku ceny nejen chat a chalup, ale všech nemovitostí. „Nárůst je v řádech desítek procent, protože nemovitosti nejsou. Je víc lidí, kteří chtějí kupovat, než těch, kteří prodávají,“ poznamenal Jakub Pýcha.