WhatsApp zavádí nové uživatelské podmínky. Kritici upozorňují na bezpečnostní rizika

Komunikační aplikace WhatsApp začne od soboty uplatňovat nové podmínky použití. Experti na ochranu soukromí nabádají k opatrnosti a upozorňují, že WhatsApp bude mít možnost snáze shromažďovat údaje o uživatelích a dělit se o ně se svou mateřskou společností Facebook.

WhatsApp chtěl změny prosadit už v únoru, po vlně kritiky ale od záměru ustoupil a datum posunul na květen. Vysvětlil to tím, že chce dát uživatelům dostatek času na posouzení změn. Kritiky okamžitě využila konkurence – zejména komunikační platformy Signal, Telegram a iMessage – a poukázala na to, že WhatsApp sbírá mnohem více dat o svých uživatelích.

„Pro mě jako pro bezpečnostního experta je těžké uživatelům doporučovat, aby aplikaci přestali používat. Tato komunikační platforma udělala pro popularizaci bezpečného zasílání zpráv víc než kdokoliv jiný,“ napsal na webu Forbes analytik Zak Doffman, který patří k uznávaným expertům na bezpečnost v kybernetickém prostoru.

„Jenomže ji převzal ten nejchamtivější stroj na světě zaměřený na sběr dat. A od začátku bylo jasné, že jednou přijde zúčtování,“ dodal s odkazem na to, že majitelem WhatsApp se stal Facebook – provozovatel stejnojmenné sociální sítě, kterou používá asi čtvrtina planety, respektive kolem dvou miliard lidí.

WhatsApp tvrdí, že jeho platforma je bezpečnější než ty konkurenční. „Ostatní aplikace tvrdí, že jsou lepší, protože znají méně informací než WhatsApp. My ale věříme, že lidé chtějí aplikace, které jsou spolehlivé a zároveň bezpečné, i když to znamená, že WhatsApp bude muset mít přístup k určitému omezenému objemu dat.“

Podle Doffmana ale nemůže být ani řeč o tom, že jde jen o „určitý omezený objem dat“, jak WhatsApp tvrdí. „Je to celý seznam dat, a všechna se týkají vaší identifikace,“ upozorňuje. „Nikdo nikdy neřekl, že Signal, iMessage nebo Telegram jsou nespolehlivé nebo méně bezpečné aplikace, protože o uživatelích shromažďují méně informací,“ dodává.

WhatsApp je služba zdarma. Její vlastník má tedy plné právo jasně říct, že sbírá ta či ona data, aby mohl uživatelům zasílat reklamní nabídky, které se pro ně nejvíce hodí. „Určitě ale nemá právo mlžit a odmítat transparentnost s odkazem na to, že je to nezbytná součást služeb poskytovaných zdarma,“ upozorňuje Doffman.

Nepřijmete, omezíme

Nejnovější úpravy textu podmínek použití služby WhatsApp ukazují, že firma je ochotna k dalším ústupkům. V původním textu chystaných změn totiž uváděla, že kdo nepřijme nové podmínky do 15. května, tomu bude omezena funkčnost aplikace. Tato část ale později z textu zmizela. „V důsledku změn po 15. květnu nikomu účet WhatsApp nezrušíme ani mu neomezíme žádné funkce,“ uvádí nejnovější text. Hned dál ale WhatsApp jen vágně upozorňuje, že pokud uživatel změny nepřijme ani v dalších týdnech od nabytí jejich účinnosti, funkčnost účtu mu nakonec omezena bude.

Obavy o ochranu soukromí WhatsApp dosud podle expertů ustál hlavně proto, že vyzdvihl své renomé poskytovatele šifrované komunikace, zatímco otázky kolem sběru dat a jejích sdílení s Facebookem ignoroval. „Metadata – tedy data o vašich datech – mají téměř takovou moc jako data samotná,“ upozorňuje hlavní bezpečnostní expert společnosti Cyjax Ian Thornton-Trump.

Doffman se také podivuje nad tím, jaká je souvislost mezi tak rozsáhlým sběrem osobních údajů uživatelů a spolehlivostí či bezpečností aplikace. „Pamatujte si, že když je nějaký produkt zdarma, pak vy sami se stáváte produktem. Není na tom nic složitého.“

Facebook má snahu svým zákazníkům z řad podnikatelských subjektů umožnit, aby mohli s klienty snáze komunikovat přes WhatsApp. Zdůrazňuje ale, že je to pouze možnost – pokud o ni uživatel aplikace WhatsApp nestojí, nemusí ji využívat. Pokud ji ale používat začne, pak může být komunikace mezi ním a obchodníkem uložena i mimo WhatsApp, a tedy mimo jeho šifrované systémy, kterými se WhatsApp tolik chlubí u soukromé komunikace.

Pokud uživatel na nové podmínky použití přistoupí, není se podle expertů čeho bát. Ale neochota aplikace WhatsApp omezit sběr dat o uživatelích je známkou toho, že WhatsApp jasně plní požadavky Facebooku, svého majitele.

„Pro mnoho z nás je nereálné přestat WhatsApp úplně používat,“ připouští Doffman. „Ale u SMS zpráv to řada z nás udělala a je ironií, že jsme je nahradili právě aplikací WhatsApp. Je tedy vážně čas, abychom teď přestali používat WhatsApp? Tentokrát už ten čas možná opravdu nadešel.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
17. 12. 2025

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
16. 12. 2025
Načítání...