Irská komise vyšetřuje Facebook kvůli úniku dat. Firma mohla porušit GDPR

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data více než půl miliardy uživatelů ze sto šesti zemí světa. Jde například o jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC informovala, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku. 

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů.

Mluvčí internetového gigantu konstatovala, že Facebook plně spolupracuje. „Tyto funkce jsou součástí mnoha aplikací. Těšíme se, až je budeme moci vysvětlit a předvést ochranné prvky, které jsme přijali,“ cituje prohlášení mluvčí agentura Reuters.

Irská komise měla ke konci minulého roku otevřeno přes sedmadvacet vyšetřování amerických technologických firem. Čtrnácti z nim čelí Facebook a jím vlastněné platformy Instagram a WhatsApp. Kromě Facebooku DPC dohlíží také například na Google či Apple.