Vláda chce z evropských peněz látat státní rozpočet, viní ji opozice. Ještě je čas na změny, ujišťuje Kolovratník

11 minut
Události, komentáře: Národní plán obnovy
Zdroj: ČT24

Vláda chce do konce dubna odeslat do Bruselu národní plán obnovy. V něm by mělo být 172 miliard korun určených k vyčerpání v příštích dvou letech. Opozice, ale například i Svaz měst a obcí si stěžují, že o něm měsíc před dokončením nic konkrétního nevědí a že nezbývá čas na diskusi. Podle poslance Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) směřuje zcela špatně a místo obnovy ekonomiky chce miliardy od Evropské unie použít hlavně k látání státního rozpočtu. Poslanec vládního ANO Martin Kolovratník však ujistil, že je ještě prostor k diskusi i změnám. Ujistil, že s důležitými subjekty se vláda včas poradila. Politici diskutovali o plánu obnovy v Událostech, komentářích.

Vicepremiér pro hospodářství Karel Havlíček (za ANO) představil harmonogram schvalování národního plánu obnovy senátorům – v příštím týdnu by měl jít do meziresortního řízení, vláda jej projedná v polovině dubna a do konce dubna odešle konečnou podobu Evropské komisi. „Abychom byli v první vlně,“ zdůraznil.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) ujistil, že v Bruselu již o tom, co se v Praze připravuje, dobře vědí. „ČR základní kontury plánu představila v půlce října. Prezentoval je premiér Babiš předsedkyni Evropské komise, paní von der Leyenové. Od té doby už probíhají bilaterální jednání. Z podkladů, které mám, zhruba třetina států EU není tak daleko jako my,“ uvedl.

Vláda ale čelí kvůli plánu obnovy kritice – že tají jeho detaily a že nechce diskutovat. Viní ji z toho opozice či neziskové organizace, ale výtky zní například i od Svazu měst a obcí. Opoziční poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) se odkázal i na podnikatelské svazy.

„Doporučení Evropské komise bylo, aby vláda každého členského státu už do počáteční fáze zainteresovala entity, jako je Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy, odbory, poskytovatelé sociálních služeb a také národní parlamenty. To se nestalo. Co se v ČR stalo, bylo, že v počáteční fázi byly zainteresovány jenom resorty, které si do počátečního návrhu nasázely své plány, všechno možné, vytvořily pilotní návrh plánu, a poté to předložily k diskusi, když už bylo málo času a málo prostoru něco s tím dělat,“ obvinil vládu.

Podle Martina Kolovratníka ale vláda s klíčovými hráči investiční plán konzultovala. „Z informací, které mám od ministra Havlíčka, už byla česká pozice pro EU konzultována velmi široce se zúčastněnými. To znamená se zástupci jednotlivých resortů, některými výbory v Poslanecké sněmovně i s Asociací krajů a Svazem měst a obcí,“ uvedl.

Odmítl zároveň, že by bylo na další diskusi málo času. „Čas pro diskusi je zhruba do poloviny dubna. Měsíc na to ještě máme,“ zdůraznil poslanec Kolovratník.

Ondřej Benešík však míní, že vláda má úplně jiný hlavní záměr, jak naložit s evropskými penězi, než deklaruje v programu šesti pilířů. Jak shrnul Kolovratník, mají peníze jít na digitalizaci, výstavbu fyzické infrastruktury, vzdělávání, výzkum, vývoj a inovace. Podle Benešíka ale jde kabinetu hlavně o to, „že budeme pokrývat díry v našem státním rozpočtu“. Varoval, že se to vymstí.

„Německo nebo Rakousko ze stejného zdroje nasypou peníze firmám, které zvýší svou konkurenceschopnost. My, když to neuděláme, tak snižujeme konkurenceschopnost našich firem,“ uvedl. Za varující považuje, že v rámci pilíře digitalizace chce vláda digitalizovat archivy. „To nám konkurenceschopnost rozhodně nezvedne. Svaz průmyslu a dopravy i odbory volají po tom, aby byla navýšena desetkrát – z jedné miliardy na deset miliard – částka na digitalizaci hospodářství, firem. To zvyšuje konkurenceschopnost a odolnost. Tvoří to pracovní místa, která jsou lépe chráněna,“ srovnal.

Poslanec ANO však podotkl, že to se ještě může ve zbývajícím čase snadno změnit: „Jak ministr průmyslu Karel Havlíček, tak my, zástupci hospodářského výboru, bychom byli poslední, kdo by nepodporoval navýšení do digitalizace českého průmyslu.“

Národní plán obnovy počítá s tím, že se v Česku rozdělí 172 miliard korun, podle vicepremiéra Havlíčka jsou požadavky ještě o sto miliard vyšší. Z celkové částky musí jít 37 procent na boj s klimatem a pětina na digitalizaci. Peníze z nového fondu EU budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 3 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 8 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 20 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...