Prudký růst ceny akcií Tesly vytvořil armádu milionářů, píše BBC

Prudký růst ceny akcií americké automobilky Tesla v letošním roce vytvořil armádu milionářů, kteří sami sebe začali nazývat Teslanaires. Tedy pojmenováním, které vzniklo spojením názvu Tesla a anglického slova millionaire –⁠ milionář. Česky by mu asi nejlépe odpovídalo slovo teslanář. Akcie firmy, která se zaměřuje na výrobu elektromobilů a u jejíhož zrodu stál podnikatel Elon Musk, jen letos zpevnily o více než 700 procent. Píše to server BBC.

Tesla se díky tomu stala nejhodnotnější automobilkou na světě. Pro dlouhodobé investory to ale nebylo snadné. Za deset let, co se akcie Tesly obchodují na burze, jejich hodnota kolísala –⁠ s mnoha rychlými růsty a stejně tak strmými pády. Pro ty, kdo vydrželi, to ale znamenalo nakonec zisk.

Tento měsíc byl pro firmu dalším milníkem, neboť akcie Tesly byly zařazeny do prestižního indexu S&P 500. Ten zahrnuje největší firmy na americkém trhu a jsou v něm například akcie společností Apple, Microsoft či Facebook. Akcie Tesly pokračovaly v rychlém růstu a firma se zařadila mezi deset nejhodnotnějších z indexu.

Tesla teď má vyšší hodnotu, než činí hodnota automobilek General Motors, Ford, Fiat Chrysler a Toyota dohromady. Firma přitom vyrábí jen zlomek aut ve srovnání s produkcí svých zavedených rivalů.

„Tesla přitahuje značnou pozornost. Má své fanoušky, z nichž mnoho drží akcie firmy, ale i dost kritiků, zejména ve finanční komunitě. Ti tvrdí, že akcie firmy jsou nadhodnocené,“ řekl šéf investiční společnosti GraniteShares Will Rhind. „Investoři, kteří ty akcie koupili už na začátku, si vedou skvěle a někteří z nich jsou díky tomu teď milionáři.“

Za růstem ceny akcií Tesly je rostoucí odbyt aut, což je výsledek zájmu v Číně, ale i výsledek nadějí, že výroba elektromobilů se dočká širší podpory. Mnoho investorů se také domnívá, že podnik má před sebou další silný růst díky dalším svým aktivitám. Tesla totiž vyvíjí také software pro samořízená auta a technologii uchovávání energie.

Podle kritiků jsou akcie Tesly předražené

Akcie Tesly se začaly na burze obchodovat v červnu 2010 v ceně 17 dolarů za kus. Tento týden stály více než 650 dolarů, a to už po štěpení v poměru pět ku jedné, k němuž firma sáhla v letošním roce a po němž se zvýšil počet akcií v oběhu. Kvůli velmi rychlému růstu v letošním roce, což je překvapivé i vzhledem k pandemii, se mnoho kritiků Tesly domnívá, že akcie už jsou předražené.

„Akcie Tesly jsou podle našeho názoru a podle prakticky všech konvenčních metod oceňování nejen předražené, nýbrž předražené dramaticky,“ poznamenali tento měsíc analytici finančního ústavu JPMorgan.

Jiní experti ale tvrdí, že na Teslu se nedá nahlížet jen jako na výrobce aut. „Investory na Tesle částečně láká i to, že je to víc než jen automobilka a že úspěch jejích baterií zajistí další zdroje příjmů,“ řekl hlavní analytik společnosti OANDA Edward Moya. „Je také potřeba mít na paměti úlohu, kterou má Tesla v transformaci od fosilních paliv k elektřině a jejímu uchovávání. A v tomto duchu je pro dnešní investory otázkou, jak ocenit technologie budoucnosti,“ dodává Will Rhind z GraniteShares. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 3 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:19Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
včera v 20:08

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
včera v 08:30

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
včera v 07:30

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...