Václava Nebeského by na postu šéfa Českých drah mohl vystřídat Ivan Bednárik

Šéf ČD Cargo Ivan Bednárik dostal nabídku na post předsedy představenstva Českých drah, oslovil jej šéf dozorčí rady společnosti Pavel Kysilka. V čele státního dopravce by Bednárik mohl nahradit Václava Nebeského, kterému chce Kysilka nabídnout v představenstvu post místopředsedy. Kysilka to v pátek uvedl ve svém stanovisku k aktuálnímu dění ve společnosti. O změnách ve vedení podniku bude rozhodovat dozorčí rada v příštím týdnu.

Ivan Bednárik
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Kysilka v souvislosti s připravovanými změnami poukázal na současnou krizi a velký propad příjmů Českých drah. Tržby společnosti jen za jízdné letos klesnou asi o tři miliardy korun. „Podle našeho názoru je v tuto chvíli potřeba tým představenstva posílit zejména v oblasti finančního řízení,“ uvedl Kysilka. Zároveň ale dodal, že firma podle něj stávající situaci zvládá dobře.

Dalším z důvodů pro změny je podle Kysilky snaha dát stávajícímu šéfovi státního dopravce prostor k řešení osobních problémů. „Rádi bychom mu v tomto směru vyhověli, ale chceme, aby v představenstvu zůstal a převzal roli místopředsedy,“ dodal šéf dozorčí rady.

Kysilka jako náhradu za Nebeského preferuje angažování některého z manažerů působících ve skupině Českých drah. Oslovil proto šéfa ČD Cargo Bednárika. „Je to zkušený a razantní manažer a nepochybně by spolu s panem Nebeským dokázali udržet kontinuitu vedení a provést České dráhy současnou krizí,“ uvedl Kysilka. Tyto změny by znamenaly odchod současného náměstka pro finance Patrika Horného.

Kysilka tak potvrdil informace, na které ve čtvrtek upozornil server zdopravy.cz. O nutnosti posílení finančně-krizového řízení dopravce hovořil i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Nebeský je v čele Českých drah od loňského září. Celá skupina v pololetí kvůli koronavirové krizi zaznamenala ztrátu téměř dvě miliardy korun. Bednárik vede nákladního dopravce šest let, loni prodloužil smlouvu o dalších pět let. Podnik v posledních letech pod jeho vedením dosahuje stamilionových zisků, například loni to bylo 608 milionů korun. V pololetí však kvůli krizi zaznamenalo ztrátu 44 milionů korun i ČD Cargo.

Generální ředitel Českých drah (ČD) Václav Nebeský
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl