Spojené státy podaly žalobu na Google. Viní firmu ze zneužití tržní síly

Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s jedenácti státy podalo antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, informovala agentura Reuters. Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže od přelomové kauzy proti Microsoftu před více než dvaceti lety. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.

Google na své obvinění reagoval na Twitteru. „Žaloba ministerstva spravedlnosti je vysoce chybná. Lidé používají Google, protože si to vybrali, ne proto, že jsou k tomu nuceni, nebo proto, že nemohou najít alternativu,“ uvádí se v tweetu.

Google už dlouho odmítá tvrzení o nekalé soutěži. Tvrdí, že i když jsou jeho aktivity rozsáhlé, jsou užitečné a výhodné pro spotřebitele. Podle něj jeho služby čelí široké konkurenci a uvolnil inovace, které pomáhají lidem řídit jejich životy.

Většina služeb Googlu je k dispozici zdarma výměnou za osobní údaje, které mu pomáhají při prodeji reklamy. Google trvá na tom, že nemá žádnou zvláštní moc, která by nutila lidi používat jeho bezplatné služby, nebo jim bránil v odchodu jinam.

Zneužívání dominantního postavení na trhu?

Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů. 

Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.

Načasování dohody se sice může podle agentury Reuters zdát jako politické gesto, avšak zásah proti technologickým gigantům je jedním ze vzácných témat, na kterém se shoduje Trumpova vláda s demokraty.

Republikáni i demokrati v posledních měsících zvýšili svoji kritiku velkých technologických firem, i když v některých případech z různých důvodů. Zatím není jasné, jak se postaví vláda k žalobě proti Googlu, pokud prezidentské volby vyhraje Joe Biden. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 7 hhodinami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánovčera v 11:09

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...