Spojené státy podaly žalobu na Google. Viní firmu ze zneužití tržní síly

Americké ministerstvo spravedlnosti spolu s jedenácti státy podalo antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google. Viní ji z porušování zákona o zneužití tržní síly za účelem omezení konkurence, informovala agentura Reuters. Žaloba je jedním z nejvýznamnějších kroků vlády na ochranu hospodářské soutěže od přelomové kauzy proti Microsoftu před více než dvaceti lety. Mohla by vést k žalobám na další technologické firmy, jako je Apple, Amazon a Facebook.

Google na své obvinění reagoval na Twitteru. „Žaloba ministerstva spravedlnosti je vysoce chybná. Lidé používají Google, protože si to vybrali, ne proto, že jsou k tomu nuceni, nebo proto, že nemohou najít alternativu,“ uvádí se v tweetu.

Google už dlouho odmítá tvrzení o nekalé soutěži. Tvrdí, že i když jsou jeho aktivity rozsáhlé, jsou užitečné a výhodné pro spotřebitele. Podle něj jeho služby čelí široké konkurenci a uvolnil inovace, které pomáhají lidem řídit jejich životy.

Většina služeb Googlu je k dispozici zdarma výměnou za osobní údaje, které mu pomáhají při prodeji reklamy. Google trvá na tom, že nemá žádnou zvláštní moc, která by nutila lidi používat jeho bezplatné služby, nebo jim bránil v odchodu jinam.

Zneužívání dominantního postavení na trhu? 

Žaloba přichází jen několik dní před americkými prezidentskými volbami. Prezident Donald Trump svým příznivcům slíbil, že některé firmy se budou zodpovídat z údajného potlačování konzervativních hlasů. 

Zákonodárci i skupiny na ochranu spotřebitelů firmu Google už dlouho obviňují ze zneužívání dominantního postavení ve vyhledávání a reklamě na internetu k potlačení konkurence a zvýšení zisků. Kritici tvrdí, že pokuty v řádu miliard dolarů a povinné změny chování, které Googlu v posledních letech nařídily evropské regulační orgány, nebyly dost přísné a že Google potřebuje projít strukturálními změnami.

Načasování dohody se sice může podle agentury Reuters zdát jako politické gesto, avšak zásah proti technologickým gigantům je jedním ze vzácných témat, na kterém se shoduje Trumpova vláda s demokraty.

Republikáni i demokrati v posledních měsících zvýšili svoji kritiku velkých technologických firem, i když v některých případech z různých důvodů. Zatím není jasné, jak se postaví vláda k žalobě proti Googlu, pokud prezidentské volby vyhraje Joe Biden.