Nestlé přesune výrobu lentilek z Česka do Německa. Budou obsahovat méně cukru

Společnost Nestlé přesune výrobu cukrovinek lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyrábějí již od roku 1907, ale od jara příštího roku mají být vyráběny v Hamburku. Informace zveřejněné Českým rozhlasem –⁠ Radiožurnálem (ČRo) potvrdil v pondělí mluvčí Nestlé Česko Robert Kičina. Výrobek bude podle něj obsahovat méně cukru a více mléka a čokolády. Počítá se i s použitím certifikovaného kakaa.

Výroba lentilek v závodě Sfinx v Holešově (2019)
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Důvodem přesunu je podle firmy sladění receptury českých lentilek se značkou Smarties, pod kterou jsou lentilky vyráběny a prodávány v zahraničí, a také snížení nákladů na výrobu.

Nyní lentilky vyrábí holešovská továrna Sfinx. „Od dubna 2021 převezme výrobu lentilek továrna v Hamburku. Operátoři, kteří se dnes podílejí se na výrobě lentilek, budou přesunuti na jiné výrobní linky a dílny v závodě Sfinx,“ uvedl Kičina.

Harmonizace receptury a snížení nákladů

K přesunu do Německa podle něj firmu vedly dva důvody. „Prvním je harmonizace receptury s naší značkou Smarties, pro kterou jsme se rozhodli na základě výsledků preferenčních testů mezi spotřebiteli. V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení, původní i novou, jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné,“ řekl mluvčí Nestlé.

Dalším důvodem stěhování je podle Nestlé Česko snížení nákladů na údržbu výrobních technologií a lepší využití kapacit v továrně v Hamburku, která dostačuje pro výrobu a distribuci produktu do všech zemí Evropské unie. „Navíc má závod technologii balení lentilek do papírových obalů a přispěje k plnění závazků Nestlé, týkajících se snižování plastového odpadu bez větších investic,“ oznámil Kičina.

Do papírových obalů se přitom lentilky balí i nyní. Některé však podle Kičiny mají plastové součásti. Jako příklad uvedl balení lentilek o váze 140 gramů v tubě. „V našem českém závodě, na rozdíl od německého, nemáme technologii, která by nám je umožnila nahradit papírovými,“ řekl Kičina. Balení nejprodávanějšího osmadvacetigramového formátu lentilek v papíře podle něj zůstane ve Sfinxu.

Sladká historie v Holešově

Lentilky začali v roce 1907 v Holešově vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Pojmenování čokoládových cukrovinek pochází z latinského slova pro čočku. Výrobek si nechali bratři patentovat. Jejich zásluhou ve městě vznikla továrna Sfinx, která lentilky vyrábí dodnes.

Koncem loňského roku pracovalo v holešovském závodě asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé výrobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbony Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě lentilky a Smarties. Čokoládové středy pro lentilky se dovážejí z druhého závodu na cukrovinky společnosti Nestlé v Česku, olomoucké Zory. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobí asi 1,6 milionu kusů lentilek. Sfinx vyrábí i cukrovinky marshmallow či polotovar pro karamely.

Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá až do roku 1863. Do současné továrny na Palackého ulici se pak přesunula v roce 1910. Sfinx tedy patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je Sfinx od roku 1992. Předloni vyrobil téměř 15 900 tun cukrovinek.