Některé pošty mění otevírací dobu. Nově budou mít dva dny v týdnu otevřeno do šesti hodin večer

Česká pošta od úterý mění otevírací dobu části svých poboček. Dva dny v týdnu budou otevřené do 18 hodin. Další provozovny se přidají od října. Provozní doba se tak postupně změní téměř na polovině z více než tří tisíc poboček po celé republice. Podnik slibuje, že novinka umožní obsadit více přepážek souběžně.

Video Události
video

Události: Některé pošty mění provozní dobu

Jeden podnik, různé otevírací doby. Od září Česká pošta na více než dvou stech padesáti pobočkách údaje sjednocuje. Týká se to hlavně provozoven v malých městech, mimo jiné té ve středočeském Mukařově. Nově tak bude mít dvakrát týdně otevřeno do šesti hodin večer – až doposud zavírala nejpozději o hodinu dříve. 

„Většina lidí dojíždí do práce do Prahy, pátá hodina byla hodně na hraně a šestá hodina dvakrát v týdnu jim, myslím, bude vyhovovat,“ uvedla vedoucí mukařovské pošty Michaela Egermayerová.

Zatímco ve vybrané dny Česká pošta provozní dobu na pobočkách prodlužuje, v jiné si někteří zákazníci budou muset zvyknout na její zkrácení. Od prvního října pak do stejného režimu vstoupí i další provozovny. Celkem se změny dotknou jednoho a půl tisíce z nich.

Některých pošt se změny nedotknou 

Měnit se nebudou provozní doby poboček největších pošt ve velkých městech a malých pošt s jednou přepážkou. Úprava nečeká ani pošty v obchodních centrech. Specifický režim budou mít také pracoviště Pošta Partner. Pošta si od změn slibuje efektivnější využití přepážek a lepší zastupitelnost – třeba v případě epidemií.

„Zkušenosti z toho, jak jsme reagovali na vývoj covidu-19 v České republice z hlediska otevíracích dob pošt, se promítly i do současných opatření. Tam, kde dříve byly dvě směny na poštách, nyní bude pouze jedna a bude otevřeno více přepážek,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. 

Podle generálního ředitele České pošty Romana Knappa má úprava provozní doby také několik dalších důvodů. Jedním z nich je lepší čitelnost pro zákazníky, kteří budou vědět, že všechny střední pošty napříč republikou budou mít otevřeno jednotně. „Zároveň dáváme možnost i těm lidem, kteří se vracejí z práce později, aby pobočku ještě měli otevřenou,“ dodal.

Video Studio ČT24: Roman Knapp
video

Studio ČT24: Roman Knapp

Zdroj: ČT24
Posílit při novém režimu by přitom měly především výdejny balíků. Těch totiž v porovnání s loňským rokem Česká pošta v době koronaviru přepravuje výrazně více. Je to vidět i ve skladech poboček.

„V loňském roce police byly zaplněné z poloviny, teď je to víc,“ uvedla vedoucí pošty v Holešovicích Šárka Špetová. Oproti loňsku jim naopak výrazně ubylo zásilek z Číny, dodala. Například jenom v dubnu stoupl počet vnitrostátních balíků o milion – na čtyři a půl milionu. Naopak zahraniční zásilky klesly o více než polovinu.