Evropská komise schválila program COVID lázně. Může se tak zvýšit počet poukazů

Ministerstvo pro místní rozvoj získalo notifikaci Evropské komise na program COVID lázně. Díky ní se zvýší objem lázeňských poukazů, které budou moci lázeňská zařízení přijmout. U lázní však bude nutné ověřit volnou kapacitu, zařízení totiž musejí mít blokovaná lůžka pro pacienty, kterým pobyt hradí pojišťovna. Ministerstvo příští týden zveřejní výzvu k podání žádosti o dotaci. Zároveň upřesní podmínky pro zájemce o využití poukazu na pobyt se státním příspěvkem, sdělila ředitelka odboru komunikace ministerstva Veronika Vároši.

Minerální pramen Dr. Šťastného v lázních Luhačovice
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

Program COVID lázně je díky notifikaci zařezen do dočasného rámce, tedy maximální sumy, kterou mohou žadatelé čerpat z programů veřejné podpory. Na jednoho žadatele činí 800 tisíc eur (asi 21,3 milionu korun). Dosud se musela lázeňská zařízení řídit pravidly podpory de minimis, která má limit 200 tisíc eur (asi 5,3 milionu korun).

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) to představovalo zhruba 1250 voucherů. Notifikací se počty voucherů podle Dostálové mohou zvýšit na 5200 na jedny lázně, uvedla dříve.

„Jakékoli lázeňské zařízení v Česku tak nyní může získat čtyřnásobek dosavadní maximální možné státní podpory. V praxi to znamená, že stát lázeňským zařízením proplatí až čtyřnásobek dosavadního maximálního množství poukazů programu COVID lázně,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

Seznam lázní, které poukazy na pobyty se státním příspěvkem přijímají, lidé naleznou na webu Kudyznudy.cz. Na portálu si mohou voucher rovnou stáhnout. Stažení je možné také přímo v lázeňských zařízeních. Lidé si podle Vároši od 1. července, kdy byl program oficiálně spuštěn, stáhli zhruba 122 tisíc poukázek. Rezervovaných na konkrétní pobyt a uplatněných jich je 30 tisíc, uvedla.

Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250 tisíc poukazů.