Ceny benzinu a nafty se v Česku od minulého týdne téměř nezměnily, podle expertů by ale mohly růst

Ceny pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu sice téměř nezměnily, podle analytiků by ale mohly brzy mírně zdražit. V růstu ceny se totiž projeví mimo jiné katastrofální výbuch ledku v libanonské metropoli Bejrútu. Teď se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 prodává v průměru za 28,10 koruny a nafta oproti minulé středě zlevnila o jeden haléř na průměrných 27,58 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka se projeví mimo jiné katastrofální výbuch ledku v libanonské metropoli Bejrútu. „Spotřebitelé by se měli připravit na mírný nárůst ceny paliv. Výbuch v Bejrútu totiž investoři na světových trzích s ropou vyhodnotili jako nestabilní situaci v regionu a severomořská ropa Brent posílila nad 45 dolarů za barel. To se může odrazit na růstu ceny benzinu o deset až dvacet haléřů,“ uvedl analytik.

Na druhou stranu ropný kartel OPEC od nového týdne pumpuje na trh o 1,6 milionu barelů více a poptávka po ropě tak podle něho ztrácí svou dynamiku.

To potvrdil i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „V příštím týdnu je třeba počítat s mírným zdražením pohonných hmot v rozsahu kolem deseti haléřů na litr. Cena ropy ve středu vystoupala na své pětiměsíční maximum poté, co byla zveřejněna zpráva o vyšším než očekávaném poklesu zásob v USA v minulém týdnu. Během týdne růst cen ropy podpořila také masivní exploze v libanonské metropoli Bejrútu, která bezprostředně umocnila obavy z dalšího vývoje v geopoliticky třaskavé oblasti Blízkého východu,“ uvedl.

Efekt zvyšování dolarové ceny barelu ropy bude však podle něj tlumit poměrně silná koruna, která je vůči dolaru na maximech za uplynulé skoro dva roky. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v Česku.

Podle analytika Finlordu Borise Tomčiaka se růst pohonných hmot projeví až za nějakou dobu. „V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot. Cena ropy Brent sice v posledních dnech stoupla na 46 dolarů za barel, ale toto zdražení se projeví na cenách až ve druhé polovině srpna,“ sdělil.

Celostátní průměr cen vytrvale rostl zhruba od poloviny května, víc než dvouměsíční růst se zastavil minulý týden. Natural 95 v té době zdražil zhruba o 2,50 koruny a nafta o 1,80 koruny, tento nárůst ale nedokázal smazat výrazný pokles cen paliv ze začátku roku. Podle údajů CCS je nyní litr benzinu skoro o pět korun levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,40 koruny na litru víc.

Nejlevnější paliva nyní natankují řidiči ve Zlínském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 27,72 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 27,15 koruny. Naopak nejdražší pohonné hmoty nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 28,79 koruny a nafta 28,51 koruny za litr.