Čeští zbrojaři loni vyvezli pětkrát více než před deseti lety

Vojenský materiál skoro za 12 miliard korun se vloni vyvezl za hranice Česka, vyplývá z údajů Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Podle ní jde o nejlepší výsledek od roku 1994. Meziročně je to víc než padesátiprocentní navýšení. Export je přitom pro české zbrojařské firmy zásadní, představuje devadesát procent jejich produkce. V jiných členských zemích NATO je to jen třetina.

5 minut
Hynek: Čeští zbrojaři nabízí kvalitní produkt za dobrou cenu
Zdroj: ČT24

„České zbrojařské firmy prošly dlouhodobou restrukturalizací a dostaly se do stavu, kdy mají velmi kvalitní produkt za dobrou cenu a tím jsou schopné uspět na zahraničních trzích. Taková věc se neděje z roku na rok. Získat nového zákazníka v naší branži trvá tak pět let,“ říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek.

Ministr obrany Martin Stropnický se však před několika málo dny vyjádřil, že čeští zbrojaři mají rezervy. „V našem průmyslu je velká část firem v kategorii malých a středních firem, což znamená, že jsou velmi flexibilní a umějí vyhovět zákazníkům. Ale vzhledem k počtu zaměstnanců nemají silný obchodní úsek, a tam si myslím, že jsou určité rezervy,“ konstatuje Hynek. Ale zároveň dodává, že firmy si musí především pomoci samy. „Stát jim jen k tomu musí vytvořit přátelské prostředí, minimálně regulovat, hledat nové obchodní příležitosti,“ říká Hynek.

Sankce obecně však podle něho nikdy nic nevyřeší a jen poškozují obchod. Hynek však zdůrazňuje, že například sankce proti Rusku nemají na obchod českých zbrojařů vliv. „Vyšší export do Ruska, kdyby sankce nebyly, by stejně nebyl, protože Rusko je druhý největší exportér zbraní na světě, on nemá důvod zbraně dovážet,“ vysvětluje. Podle něho není ani špatná bezpečnostní situace pro zbrojní firmy ideální. Pokud už někde konflikt je, tak tam už jsou dveře pro obchod zavřené.

Bezpečnostní veletrhy nabídly ukázku nejmodernější techniky
Zdroj: ČT24/ČT Brno

 Konečné údaje o exportu českých zbrojních firem by mělo ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnit zhruba za měsíc, maximálně dva, nicméně podle údajů AOBP by měla být struktura vývozů stejná jako v roce 2013. „To znamená, třicet procent do unijních zemí, deset do USA, dvacet procent do jihovýchodní Asie a stejný objem i na Blízký východ. Zbytek pak do celého světa,“ konstatuje Hynek.  

Klasické ruční zbraně v celkovém objemu exportu českých zbrojních firem tvoří asi deset procent, 25 procent je pak letecká technika, 20 procent pozemní, jako jsou nákladní automobily, a 15 procent elektronika. „To jsou klíčové komodity a ty podle našich zjištění rostou,“ říká prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek.

Podle Hynka by členové AOBP také rádi více uspěli na domácím trhu. Chtějí proto přesvědčit české ozbrojené složky, že jejich výrobky jsou kvalitní a za dobrou cenu. Nahrává jim v tom i po letech škrtů stoupající armádní rozpočet i napjatá mezinárodní situace.

Zároveň chce AOBP více usilovat o zapojení do projektů v NATO. Tématem se bude zabývat i jeden ze seminářů na veletrhu IDET, který se bude konat 19. až 21. května.

Veletrhu IDET se letos zúčastní 331 firem z 20 zemí. I když je určen hlavně pro setkávání obchodních partnerů nebo státních institucí, otevřen bude i pro běžné návštěvníky. Ti se do výstavních prostor dostanou od 15 hodin, 21. května pak pro ně bude otevřeno celý den za snížené vstupné 200 korun. Prohlédnout si budou moct třeba novinky v těžké armádní technice, v bezpilotních prostředcích nebo zbraňových systémech. Armáda také doufá, že by na veletrhu mohla oslovit případné zájemce o službu v ní.

Veletrhy IDET a PYROS/ISET
Zdroj: ČT24/ČT Brno

Co bude k vidění na veletrhu IDET 19.-21. května

Největší soukromou expozici budou mít podle své mluvčí Kateřiny Navarové firmy Excalibour Group a Tatra Trucks. V plánu mají českému publiku poprvé představit obrněná vozidla Titus a Ascod. Pardubická společnost Retia s izraelským partnerem Elta návštěvníkům přiblíží rozvoj 3D radiolokačních technologií. Podle Navarové bude také vystaven radar pro detekci živých osob za zdí nebo jinou pevnou překážkou, speciální brýle pro noční vidění nebo široké spektrum padákových systémů.

Součástí výstavního areálu bude i polygon s překážkami, kde budou probíhat ukázky vojenské, hasičské i policejní techniky. Na polygonu bude umístěn i stejný typ mostu, který Česko loni darovalo do Mali.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 12 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 14 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 23 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 23 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...