České firmy mizí z daňových rájů i letos, zůstává jich tam necelých dvanáct tisíc

Počet českých firem, které mají vlastníka v daňovém ráji, poprvé od roku 2010 klesl pod dvanáct tisíc. Z destinací považovaných za daňový ráj bylo koncem března kontrolováno 11 879 společností v Česku, o 223 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

„Komplikovaná situace v ekonomice způsobená koronavirovou pandemií nezastavila ani nezbrzdila další odliv českých firem z daňových rájů. Daňový ráj v prvním kvartálu opustilo 223 českých firem, o 14 procent méně než ve stejném období roku 2019, nicméně o 37 až 65 procent více než v dalších kvartálech minulého roku,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Z daňového ráje je kontrolováno 2,32 procenta českých firem proti 2,38 procenta v roce 2019, 2,59 procenta v roce 2018 a 2,74 procenta v roce 2017. Objem kapitálu v základním jmění českých firem, které ovládají vlastníci z daňových rájů, se navzdory menšímu počtu firem letos zvýšil z 331,5 miliardy korun na 340,6 miliardy.

Nejvíc firem, které mají vlastníka v daňovém ráji, podniká v nemovitostech (2936), obchodu (2668) a službách (1594).

V prvních měsících letošního roku se zvyšoval počet českých firem s majiteli v daňovém ráji jen na Gibraltaru (čtyři) a v Panamě (deset). Ostatní destinace, které Bisnode ve svých statistikách sleduje, vykázaly pokles v čele s Nizozemskem (minus 84), USA (–47) a Lucemburskem (–27).

Jako daňové ráje se označují země s nízkým nebo žádným zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Český stát podle odhadů přichází kvůli daňovým rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavých peněz a zastírání trestné činnosti.

Téma daňových rájů se stalo aktuálním na jaře 2016, kdy aféra takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers) odhalila, že desítky významných osob z politiky i byznysu ukrývají své zisky v daňových rájích.