Za dobu současné krize přišlo v USA o práci už více než 38 milionů lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden dalších zhruba 2,44 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 38 milionů lidí.

Stažené rolety obchodů ve Filadelfii
Zdroj: AP (ČTK) Autor: Matt Rourke

Oproti předchozímu týdnu se počet žádostí o podporu snížil o 249 tisíc. Údaje za předchozí týden byly přepočteny a ukázalo se, že po revizi bylo žadatelů 2,69 milionu, nikoliv 2,98 milionu, jak bylo původně oznámeno. Revize se čekala, protože stát Connecticut minulý týden oznámil, že nahlásil špatná čísla, upozornila agentura Reuters.

Počet žádostí za minulý týden je zhruba v souladu s odhady analytiků, kteří podle agentury Reuters očekávali pokles na 2,4 milionu. Počet nových žadatelů postupně klesá od posledního březnového týdne, kdy o podporu požádalo rekordních 6,87 milionu lidí.

Ekonomové upozorňují, že počet žádostí zůstává vysoký i proto, že jednotlivé státy nyní zpracovávají žádosti zaměstnanců pracujících bez trvalého pracovního poměru. Ti sice nemají nárok na podporu, ale aby mohli od státu získat federální pomoc za ušlé příjmy kvůli koronaviru, musejí nejprve požádat o podporu v nezaměstnanosti a být odmítnuti.

Na začátku měsíce ministerstvo oznámilo, že v dubnu v USA v důsledku koronavirové krize zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se více než ztrojnásobila a z březnových 4,4 procenta vystoupila na 14,7 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.