Průměrná sazba hypoték stoupla na 2,42 procenta, jejich objem se přiblížil rekordu

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 2,42 procenta z lednových 2,36 procenta. Sazby vzrostly podruhé v řadě, předtím bylo 11 měsíců poklesů. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Objemy hypoték se nyní dostaly téměř na rekord.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramik

Objem poskytnutých hypoték v únoru vzrostl proti lednu o 1,683 miliardy a v meziročním srovnání si banky polepšily o 7,7 miliardy korun. S celkovým objemem 18,593 miliardy korun se letošní únor přiblížil únoru rekordního roku 2017, kdy banky poskytly hypotéky za 18,95 miliardy korun.

„Průměrná sazba hypotečních úvěrů nadále roste, stejně jako průměrný úvěr, který již tradičně pokořil rekord z minulého měsíce a dosahuje 2,617 milionu korun,“ uvedl specialista produktového managementu Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora. 

Průměrná hypotéka se drží nad dvěma miliony korun

Průměrná hypotéka se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016. V listopadu 2019 průměrná půjčka na bydlení pokořila hranici 2,5 milionu korun. Za poslední rok vzrostla průměrná hypotéka o téměř 425 tisíc korun.

Banky sjednaly ve druhém měsíci letošního roku 7092 hypoték, o 601 více než v lednu. Meziročně vzrostl počet sjednaných úvěrů o 2131. Ve srovnání s rekordním rokem 2017 ale letošní únor zaostává o 2321 půjček na bydlení.

Banky v posledních měsících hypoteční sazby převážně zvyšovaly. V únoru půjčky na bydlení zdražily v reakci na zvýšení sazeb České národní banky například Banka Creditas, Equa Bank či Sberbank. 

Některé zdražily hypotéky ale už v lednu, takže mírné zvýšení úrokové sazby se dalo očekávat, řekl hypoteční specialista realitní společnosti Bidli Daniel Horňák. Celkově je podle něj zájem o hypotéky velký. Březen bude v počtu i objemu o poznání horší. I úroková sazba podle jeho názoru v březnu půjde mírně nahoru.

Naopak analytik Czech Fund Lukáš Kovanda míní, že přichází pád hypotečních úroků. „Kdo si v nadcházející recesi v Česku udrží zaměstnání, bude mít hypotéku i nemovitost výrazně dostupnější než dnes, počkat se vyplatí. Vzhledem k recesi, která na Česko co nevidět udeří, lze konstatovat, že to byly poslední opravdové 'bankéřské hody' před delší dobou hypoteční diety, ba půstu,“ uvedl. Bankéři se budou muset častěji uchylovat k exekucím majetku problémového dlužníka, v krajním případě zabavovat předmětnou nemovitost, podotkl.

„Při koronavirové epidemii je jednoduché se shodnout na tom, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách,“ doplnil poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Banky se teď podle něj snaží odhadnout, jak bude propad veliký. Ještě začátkem března se epidemie na výsledcích nijak neprojevovala. O to složitější je odhadnout, jak dopadne březen a další měsíce, poznamenal. 

O úrokových sazbách bude ČNB rozhodovat znova 26. března

V posledních dnech mezibankovní sazby prudce klesly. Důvodem jsou především obavy z dopadu pandemie koronaviru a s tím spojená snaha centrálních bank podpořit ekonomiky uvolňováním likvidity.

ČNB v pondělí na mimořádném zasedání bankovní rady snížila dvoutýdenní repo sazbu o půl procentního bodu na 1,75 procenta. Na snížení základních sazeb by mohly s určitým zpožděním zareagovat i hypoteční sazby. Centrální banka je navíc podle slov guvernéra připravena případně i na další snížení sazeb, pokud to bude zapotřebí. Bankovní rada bude opět rozhodovat o úrokových sazbách na plánovaném zasedání 26. března.