Sucho na postupu. V Petrovicích se snaží o prodloužení přivaděče pitné vody

Kritický nedostatek pitné vody řeší obce na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje. Lidem tam vysychají studny, ani krajina nedokáže vodu zadržet kvůli svému geologickému podloží. Starostové chtějí situaci řešit společně a snaží se o prodloužení přivaděče pitné vody z Římova.

Video Události
video

Události: Obcím chybí pitná voda

Na pomezí Jihočeského a Středočeského kraje bere sucho lidem vodu ze studní. V Petrovicích v okrese Příbram se kvůli tomu spojili starostové obcí Přeborov, Hrazany, Chyšky, Petrovice, Nechvalice, Počepice a Vysoký Chlumec a jejich místních částí. 

Problémy s vodou mají například v Týnčanech, části obce Petrovice. Jedna studna v Týnčanech kdysi zásobovala celý kravín, teď nestačí ani pro čtyři domácnosti. Vodu musí dovážet cisterny. 

Strategickým zdrojem, kde se voda akumuluje, je vrch Křemenice. „Posledních pět let jsou hodně nízké srážky, a to je jediný zdroj pro tuto zásobu vody. A tak už dochází v této oblasti k vážnému nedostatku,“ řel starosta Petrovice Petr Štěpánek (STAN). 

Geologové radnici potvrdili, že hloubit vrty v krajině je beznadějné.

Plány na prodloužení přivaděče pitné vody
Zdroj: ČT24

Starostové se tak pokouší o náročné řešení, tedy prodloužit přivaděč vody z Římova, který zatím končí v Milevsku. O pomoc chtějí požádat vedení krajů a stát.