Stát bezúročně půjčí stovky milionů na zateplení, vytápění nebo solární kolektory

Bytové domy v České republice s výjimkou Prahy mohou od pondělí žádat o peníze z nového programu Zateplování, který je určen na energetickou modernizaci. K dispozici je v první fázi 600 milionů korun, poskytované úvěry jsou bezúročné. Informovala o tom ředitelka Státního fondu rozvoje bydlení Hana Pejpalová.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

V rámci nového programu jsou celkem připraveny na úvěry další až dvě miliardy korun. „Nejde jen o zateplení vnější obálky a výměnu oken. Je možná například i výměna hlavního zdroje tepla nebo pořízení a instalace solárních a termických kolektorů, solárních soustav, centrální vytápění,“ uvedla Pejpalová. „Byť máme na první pohled pocit, že skoro všechny bytové domy jsou zateplené, tak nemají tato doplňková zařízení, která jim umožní ušetřit další energii,“ dodala.

„Předpokládám, že typickým zájemcem budou Společenství vlastníků jednotek,“ řekla Pejpalová.

Náměstek ministryně pro místní rozvoj Zdeněk Semorád doplnil, že tento nový program má navázat na dřívější dotace pro zateplování. „Už se uskutečnily tři výzvy na dotační část, rozdělili jsme už více než čtyři miliardy korun mezi dva tisíce projektů, další čtyři miliardy máme k dispozici na dotace do roku 2023,“ uvedl.

Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně pětinové úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.