Po patnácti letech končí ve vedení Disney Robert Iger. Firmu rozšířil o Pixar, Marvel či Star Wars

Robert Iger odstupuje s okamžitou platností z funkce výkonného ředitele americké mediální a filmové společnosti Walt Disney. Končí tak jeden z nejmocnějších mužů současného Hollywoodu, který se zasloužil o výrazný vzestup Disneyho jako mediálního giganta. Igerovým nástupcem se stane méně známý Bob Chapek, dosavadní šéf divize zábavních parků. 

Robert Iger
Zdroj: ČTK/APInvision Autor: Jordan Strauss

Společnost Walt Disney pod Igerovým vedením převzala výrobce animovaných filmů Pixar, filmovou a nakladatelskou společnost Marvel, filmové studio Lucasfilm vlastnící značku Star Wars či zábavní aktivity společnosti 21st Century Fox. Spustila rovněž streamovací službu Disney+.

V loňském roce měla společnost Walt Disney sedm zástupců v desítce komerčně nejúspěšnějších filmů světa včetně rekordmana v podobě Avengers: Endgame. Její streamovací služba, která zahájila provoz teprve loni v listopadu, již získala přes 28 milionů předplatitelů, píše BBC.

Akcie společnosti Walt Disney na překvapivou zprávu o Igerově odchodu z funkce výkonného ředitele zareagovaly zhruba dvouprocentním poklesem.

Devětašedesátiletý Iger nicméně bude mít v podniku i nadále významné postavení. Do konce příštího roku bude výkonným předsedou firmy a bude dohlížet na její „kreativní úsilí“.

Šedesátiletý Chapek se stane sedmým výkonným ředitelem v téměř stoleté historii podniku. Ve firmě působí od roku 1993.