Podnětů kvůli energetickým šmejdům je „enormní“ množství. Nová deklarace míří i na kontroly zprostředkovatelů

Deklarace, která má pomoci v boji s takzvanými energetickými šmejdy, byla aktualizována a ještě se zpřísnila. Po jednání dodavatelů, Energetického regulačního úřadu (ERÚ), České obchodní inspekce (ČOI) a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) to řekl prezident svazu Tomáš Prouza. Zástupci regulátora a inspekce upozornili, že počet podání a stížností od spotřebitelů na nekalé praktiky stále roste.

V původní deklaraci z jara letošního roku se společnosti zavázaly k dodržování pravidel, která mají přispět ke kultivaci prodeje energií v Česku. Radní ERÚ Ladislav Havel ve středu uvedl, že za 11 měsíců letošního roku řešil ERÚ 13 165 podání, meziročně o 5,3 procenta více. Podle úřadu stále přibývá problémů a podání v souvislosti s aukcemi energií a se zprostředkovateli. Podání může být stížností, ale i dotazem či žádostí o zjištění informace.

Úřad ve středu dále sdělil, že kvůli protispotřebitelskému jednání se uskutečnilo nebo uskutečňuje patnáct sankčních správních řízení, které se dotýkají více než tři sta tisíc spotřebitelů. ERÚ letos pravomocně udělil v těchto řízeních sedm pokut v celkové výši zhruba 4,5 milionu korun, nepravomocně v dalších pěti řízeních přibližně za osm milionů korun.

Jen tři z kontrolovaných subjektů neporušily zákon 

Zprostředkovatele energií kontroluje ČOI. Její mluvčí Jiří Fröhlich řekl, že inspekce během prvních tří čtvrtletí prověřila 28 subjektů, a pouze ve třech případech nezjistila porušení zákona. Nejvyššími pravomocnými pokutami je podle něj milionová pokuta pro společnost Regionální energie a devět set tisíc korun pro firmu Centrální výběrová řízení. Za poslední rok eviduje podle Fröhlicha ČOI v záležitosti takzvaných energetických šmejdů deset tisíc podnětů, číslo označil za enormní.

Budoucí signatáři materiálu představeného ve středu mimo jiné slíbí, že mezi sebou budou sdílet výpovědní lhůty, nebudou se zákazníky uzavírat smlouvy se závazkem delším než 36 měsíců nebo že nový dodavatel bude zákazníka dostatečně dopředu informovat o uzavření smlouvy a datu zahájení dodávky.

Novou verzí deklarace se dodavatelé také zavážou kontrolovat způsob prodeje u zprostředkovatelů a v případě zjištění neetických praktik budou mít za povinnost požadovat okamžitou nápravu či případně ukončit s daným zprostředkovatelem spolupráci.

„Květnovou iniciativou jsme se snažili s předstihem několika měsíců uvést v život opatření, se kterými počítala nová legislativa. Dnes už v případě účinnosti novely energetického zákona nehovoříme o několika měsících, ale o roku 2021, proto nám už nejde jen o výzvu, ale o vytvoření skutečné platformy,“ dodal Prouza. Zpřísnění podmínek deklarace je podle svazu mimo jiné reakcí na pomalou přípravu legislativy na ochranu spotřebitelů na energetickém trhu.

Náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla ve středu řekl, že novelu zákona, která záležitost řeší, projedná v lednu opět Legislativní rada vlády. Kdy by mohla začít platit, odhadovat nechtěl. „Chtěl bych, aby to bylo co nejdříve,“ podotkl.