Růst cen v červnu přibrzdil na 2,7 procenta. Zdražilo především bydlení, potraviny a některé služby

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Zdražilo především bydlení, potraviny a některé služby jako například pojištění. Naopak levnější byly oděvy a poštovní a telekomunikační služby, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,6 procenta.

Meziroční růst cen v červnu dle očekávání zpomalil, a byl tak v souladu s tržním očekáváním. „Zpomalení šlo na vrub nižšímu meziročnímu růstu cen pohonných hmot, alkoholických nápojů a také cen bydlení, kde se začíná projevovat vyšší srovnávací základna z minulého roku,“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 3,9 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a zemní plyn o 3,6 procenta. Ceny pojištění vzrostly o 3,9 procenta. Více se platilo také za finanční služby, stravování a ubytování. Oděvy v meziroční srovnání zlevnily o 3,1 procenta. Ceny za poštovní a telekomunikační služby klesly o 1,3 procenta.

Ve srovnání s květnem pak spotřebitelské ceny vzrostly jen o 0,2 procenta. 

Ceny tlačily vzhůru dovolené

K růstu cen naopak přispěly ceny rekreací, které oproti květnu vzrostly o 6,7 procenta. „Cenové tlaky v oblasti last minute zájezdů jsou letos umocněny odstavením problémových boeingů typu 737 MAX,“ připomíná hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené. Cestování příliš nenahrává ani slabý kurz koruny, který prodražuje nákupy v zahraničí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Z potravin byly meziměsíčně dražší zejména nealkoholické nápoje, vepřové maso nebo jogurty. „Vzrostla též cena brambor, která dosáhla hodnoty 27 korun za kilogram,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nejdramatičtější fázi cenového růstu však už mají podle Kovandy brambory i další zelenina typu cibule nebo zelí za sebou.

„Důvodem rekordního zdražování brambor je loňské sucho a třetí nejhorší úroda v historii sledování od roku 1920. Částečně kvůli loňskému suchu ale zdražuje také třeba pivo, jež se vyrábí i z chmele a ječmene, tedy plodin rovněž nepříznivě zasažených loňským prakticky celoevropským suchem,“ doplnil Kovanda.

Aktuální inflace asi nebude mít dopad na rozhodování ČNB

ČNB sice čekala ve své poslední prognóze červnovou inflaci nižší, a to na 2,4 %, nicméně tento odhad je podle analytiků již starší a nesoulad jde především na vrub vyšším cenám potravin.

„Současná dynamika inflace je z pohledu ČNB relativně příznivá, jelikož nepřekročila 3% horní toleranční pásmo centrální banky a zároveň by se měla postupně dostávat zpět k 2% cíli. Zejména v příštím roce, což je právě horizont měnové politiky důležitý pro centrální banku. Z toho titulu tak ČNB na vyšší inflaci nemusí reagovat a předpokládáme, že sazby zůstanou v letošním roce na současné úrovni,“ konstatuje Seidler.

3 minuty
Vývoj inflace v červnu
Zdroj: ČT24

ČNB se bude podle ekonoma ČSOB Petra Dufka řídit svým novým výhledem, který bude mít už na začátku srpna k dispozici. „A tuzemská inflace, která navíc směřuje k nižším hodnotám, nebude tentokrát sehrávat až takovou roli. Zvlášť když stále přetrvávají nebo dokonce zesilují zahraniční rizika a nejistoty. A významný nebude nejspíše ani kurz koruny odchylující se od modelu ČNB,“ doplňuje Dufek.

Inflace by tak v příštích měsících mohla podle něho zamířit ještě níže a dostat se na dohled dvouprocentního cíle ČNB. 

Naopak podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského se další pokles inflace v červenci  v tuto chvíli nezdá pravděpodobný. „Efekt vysoké báze u pohonných hmot a elektřiny již nebude fungovat, naopak citelné zlevnění potravin v loňském červenci může podpořit jejich meziroční růst. Nevylučujeme tedy, že před očekávaným zmírněním inflace pod 2,5 procenta v závěrečné části roku může ještě dojít k jejímu přechodnému růstu,“ odhadl.

Zveřejněná data potvrzují vyznění současné prognózy ČNB, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Zvýšená inflace v letošním roce odráží podle něj přetrvávající cenové tlaky, vysokou dynamiku regulovaných cen a obnovený růst cen potravin.

Inflace se tak i ve zbytku letošního roku bude nacházet v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB, odhadl. Nicméně inflační tlaky začínají polevovat. „Vedle postupného odeznívání proinflačního působení dovozních cen se zmírňují i domácí inflační tlaky v souvislosti s pomalejším růstem ekonomické aktivity. V příštím roce se proto inflace sníží k dvouprocentnímu cíli. Přispěje k tomu i nastavení měnové politiky a odeznění aktuálně vysoké dynamiky regulovaných cen,“ uvedl Král.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 13 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 15 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...