Růst české ekonomiky zrychlil na 2,8 procenta. Ziskovost firem je však na minimech

Meziroční růst české ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,8 procenta, v posledním čtvrtletí loňského roku činil 2,7 procenta. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle prvních údajů z poloviny května rostl HDP v prvním čtvrtletí o 2,5 procenta, o dva týdny později úřad odhad vylepšil na 2,6 procenta. Na druhou stranu však kvůli růstu mezd klesá ziskovost firem, která je nyní nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005, upozorňují analytici.

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl meziročně o 2,8 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 3,1 procenta. „Nefinanční podniky dále investují, i když méně než v předchozím období. Současně jim rostou mzdové náklady, které v 1. čtvrtletí vzrostly meziročně o 7,7 procenta, což se nadále projevilo ve snižování míry zisku,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Míra zisku nefinančních podniků klesla meziročně o 0,9 procentního bodu.

Ziskovost firem klesla v prvním čtvrtletí na 46,3 procenta a je tak aktuálně nejnižší za celou dobu sledování od roku 2005, upozorňují analytici. Důvodem je především růst mezd. Na druhou stranu, v eurozóně je podle ekonomů míra ziskovosti kolem 40 procent.

„Dlouhodobě nadprůměrná ziskovost tuzemských nefinančních podniků se začala pozvolna snižovat s tím, jak firmy musely stále více zápasit o udržení stávajících nebo získávání nových zaměstnanců. Míra zisku na začátku letošního roku dosáhla 46,3 procenta a byla tak nejnižší za celou dobu sledování. Pokud však srovnáme tento výsledek s údaji za eurozónu, kde se míra ziskovosti pohybuje okolo 40 procent, nevypadá aktuální výsledek až tak dramaticky zle,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

I podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je pokles ziskovosti do velké míry způsoben mzdovými náklady, které v prvním čtvrtletí podnikům meziročně vzrostly o 7,7 procenta. „Růst mzdových nákladů bude dále ziskovost firem snižovat. Z rostoucích mezd naopak profitují domácnosti,“ uvedl. Dodal, že ziskovost firem je nejnižší v historii časové řady od roku 2005.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč se domnívá, že nižší ziskovost podniků by měla být v dalších letech faktorem, který bude působit proti dalšímu zrychlování růstu mezd. „V samotném prvním čtvrtletí se meziroční růst mzdových nákladů nefinančních podniků oproti závěru loňského roku zpomalil, zároveň ale klesla míra investic, což může být právě reflexí snižující se ziskovosti firem,“ uvedl.

Ekonomika je pod tlakem mezinárodního dění

Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl v prvních třech měsících roku meziročně o 2,8 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 3,1 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele se zvýšila ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 o 2,3 procenta, mezičtvrtletně o 3,8 procenta.

V absolutních číslech dosahoval průměrný měsíční příjem ze zaměstnání 33 581 korun. Proti předchozímu čtvrtletí to bylo o 0,8 procenta více, meziročně o 2,3 procenta více. „Výsledkem rychlejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla nižší míra úspor, a to 10,6 procenta,“ uvedli statistici. 

Celkově česká ekonomika podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy zůstala pod nepříznivým tlakem mezinárodního dění. „Přes pozitivní korekci údaje o růstu v prvním čtvrtletí letos nelze očekávat významnější zrychlení růstu ekonomiky nad rámec současné prognózy jejího letošního růstu ve výši 2,4 procenta,“ uvedl. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 21 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...