Hanák je potřetí prezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Vyzval ke spolupráci odbory

Členové Svazu průmyslu a dopravy ČR v pražských Letňanech zvolili prezidentem Jaroslava Hanáka. Funkci obhájil už podruhé. V představenstvu svazu působí od roku 2003.

„Česko má na to patřit mezi dvacet nejkonkurenčnějších zemí světa,“ řekl Hanák po svém zvolení. Nedaří se však podle něj digitalizace země, reforma stavebního práva a výstavba dopravní infrastruktury. Vyzval odbory k rozumné spolupráci.

„Nové funkční období bude pro celý Svaz průmyslu složité. Výkon ekonomiky po předchozích rekordních tempech růstu zpomaluje. Nicméně tlak odborů a jejich politických spojenců na růst mezd, prodlužování dovolené nebo zkracování pracovní doby nepolevuje,“ uvedl Hanák. 

Volby do řídicích orgánů Svazu průmyslu a dopravy se konají každé čtyři roky. Poslední volby byly na jaře roku 2015.

Svaz průmyslu a dopravy je nestátní dobrovolnou nepolitickou organizací, sdružuje zaměstnavatele a podnikatele v Česku. Hájí a prosazuje jejich zájmy v evropských a mezinárodních organizacích. Snaží se také ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku české vlády s cílem vytvářet podmínky vhodné pro rozvoj podnikání v Česku. 

Hanák a premiéři
Zdroj: ČT24

Hanák je v čele svazu osm let, při úterních volbách dostal 94 procent hlasů, tedy nejsilnější mandát ze všech hlasování. „Je to dobrý pocit,“ řekl v pořadu Interview ČT24. 

Ke spolupráci s vládami, které ve funkci zažil, uvedl, že je vždy složitější, když je kabinet spíše „na levicovém spektru, kdy mají výhodu odbory.“ K současné vládě, která je podporována komunisty, řekl, že má v programovém prohlášení hodně levicových a sociálních prvků. Kladně pak hodnotí, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček byl dříve šéfem Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která je součástí svazu. 

Nemohu se srovnat s tím, že kvůli tlaku odborů dramaticky rostou platy ve veřejné správě a dnes jsou v průměru skoro o tři tisíce větší než v podnikatelské sféře. A to není dobře pro budoucnost ekonomiky, protože ty peníze budou chybět.
Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Hanák v pořadu také kritizoval to, že přibyly tisíce státních zaměstnanců, z toho velká část úředníků. 

Za velký problém považuje i to, že veřejná sféra není digitalizovaná. Za minulé vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) se hádali ministr vnitra a ministr průmyslu, kdo to má dělat, řekl Hanák. Ztratily se tak podle něho tři roky. 

Jaroslav Hanák v Interview ČT24 (zdroj: ČT24)

Zátěž podnikatelů je podle Hanáka jedna z největších v Evropské unii. Odmítl to ale svádět, jak to dělá opozice, jen na elektronickou evidenci tržeb (EET) a kontrolní hlášení. Obhajoval zavedení EET, které „se udělalo, aby byla rovnost podnikání a všichni platili daně a sociální a zdravotní pojištění.“

„To bylo správné rozhodnutí. Nevím, kde opozice bere tu drzost a říká, že podnikatelé s EET zásadně nesouhlasí. Já neznám podnikatelský svaz, který by napadal EET. Samozřejmě jednotlivým lidem se to nemusí líbit,“ řekl Hanák. 

V pořadu také uvedl, že není pro zvyšování daní, tedy ani zvažované zavedení té sektorové pro banky. Naopak u digitální daně by se měl sledovat postup celé Unie. „Řada zemí o tom uvažuje, jde o obrovské peníze, které daňově nekončí v ČR,“ dodal Hanák.