Zatímco zisk mateřské Société Générale výrazně klesl, Komerční bance se dařilo

Francouzské bance Société Générale, která vlastní většinový podíl v české Komerční bance, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 26 procent na 631 milionů eur (16,2 miliardy korun). Zisk stáhly dolů nižší příjmy a růst nákladů, překonal však očekávání analytiků. Naopak Komerční bance se dařilo, vydělala v prvním kvartále o 5,9 procenta víc než loni.

Sídlo Société Générale v Paříži
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

Celkové příjmy Société Générale klesly o 1,6 procenta na 6,19 miliardy eur. Analytici dotazovaní agenturou FactSet čekali zisk 558 milionů eur při příjmech 6,16 miliardy eur. Provozní výdaje banky se zvýšily o 1,3 procenta na 4,79 miliardy eur.

Zisk domácí divize poskytující běžné bankovní služby drobným klientům se snížil o 13 procent. Zisk divize firemního a investičního bankovnictví klesl o 16 procent.

Banka kvůli loňským slabým výsledkům hospodaření zahájila rozsáhlou restrukturalizaci. Minulý měsíc oznámila, že ukončí některé aktivity, zruší 1600 pracovních míst a prodá část majetku, napsala agentura Reuters. V pátek pak rovněž oznámila, že svoji banku ve Slovinsku SKB Banka prodá maďarské bance OTP Bank. SKB Banka je čtvrtou největší v zemi s
devítiprocentním podílem na trhu. Cena nebyla zveřejněna.

Komerční banka vydělávala zejména na půjčkách 

Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v Česku. Komerční bance se ale dařilo dobře, její čistý zisk v prvním čtvrtletí vzrostl o 5,9 procenta na 3,2 miliardy korun. Celkové výnosy se zvýšily o 5,1 procenta na osm miliard korun.

Banka v úvodním čtvrtletí navýšila poskytnuté úvěry o čtyři procenta na 637,3 miliardy korun. Klienti si více půjčovali na bydlení a stoupl i zájem o spotřebitelské úvěry. Vzrostl také objem půjček podnikům a korporacím. Vklady klientů stouply bance meziročně o 4,5 procenta na 826,1 miliardy korun.

„Finanční výsledky za první čtvrtletí roku potvrdily pozitivní linii celkových výnosů, a to především díky čistým úrokovým výnosům,“ zhodnotil výsledky za úvodní čtvrtletí předseda představenstva a generální ředitel KB Jan Juchelka. Čisté úrokové výnosy stouply oproti předchozímu roku o 9,2 procenta, a to díky nárůstu úvěrů i vkladů a vyšším úrokovým sazbám.

Provozní náklady KB vzrostly v prvním čtvrtletí o 3,2 procenta na 4,2 miliardy korun. Personální i ostatní provozní náklady rostly podobným tempem. Rychlejší růst mezd banka částečně kompenzovala poklesem průměrného počtu zaměstnanců o téměř čtyři procenta na 8167.

Koncem dubna schválili akcionáři banky výplatu dividendy 51 korun na akcii před zdaněním.