Odjinud a jindy. Nedostatek letadel po uzemnění boeingů 737 MAX mění Čechům dovolené

Tisíce Čechů odletí na dovolenou v jiném termínu, než původně plánovali. Cestovní kanceláře začaly posílat klientům nové informace: nejčastěji mění datum a místo odletu. Někdy se může turistům pobyt i zkrátit. Jsou za tím odstavené boeingy 737 MAX, které po dvou tragických nehodách stále nesmějí do vzduchu.

Video Události
video

Události: Odstavení boeingů ovlivní dovolené

Situace se mění například pro klienty, kteří se chystají vyrazit na Kapverdské ostrovy. „Aktuálně se situace týká 3,5 tisíce klientů, kteří si koupili zájezd na Kapverdy a do Senegalu. Měníme odletový den z úterý na pondělí a z pátku na čtvrtek,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Exim Tours Petr Kostka.

Změna zasáhne i dovolené na Kanárských ostrovech. „Ruší se čtvrteční lety na Fuenteventuru, jde o dovolené v termínu od května do září. Poletí se v neděli,“ řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk.

Méně letů bude i z Brna a Ostravy. Pokud bude muset klient do Prahy, dostane příspěvek na dopravu. „Řádově se jedná o 500 korun na osobu dospělou a 300 korun na dítě,“ uvedl Ondřej Rušikvas, obchodní ředitel Blue Style.

Cestovní kanceláře nabízejí i další kompenzace. Lidé si mohou vybrat ve stejném termínu jinou dovolenou. A pokud se jim vinou letadel třeba o den nebo dva pobyt zkrátí, dostanou část peněz nazpět. Letové řády ale ještě nejsou hotové, a tak změn může dál přibývat. Stále se jedná například o linkách do Řecka. 

Na potíže s letadly reagoval i největší prodejce zájezdů Invia. Jen pár dnů poté, kdy společnost Smartwings oznámila změny nebo zrušení některých letních charterů, začala Invia zákazníkům zdůrazňovat výhody automobilové dopravy oproti letecké. Podle zástupců firmy však šlo jen o souhru náhod.