Věřitelé poslali stavebního obra PSJ do konkurzu. Přihlášené pohledávky přesahují osm miliard

Věřitelé ve středu na schůzi u insolvenčního Krajského soudu v Brně poslali podle očekávání do konkurzu stavební firmu PSJ z Jihlavy, která je od loňského prosince v úpadku. Přihlásili pohledávky za 8,6 miliardy korun, insolvenční správce David Jánošík ale očekává, že po přezkoumání dosáhnou uznané pohledávky přibližně dvou miliard.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramik

„Pětimiliardová pohledávka je tvořena 15 let starými sankcemi, o které se vedl soudní spor. Věřitel byl v tomto sporu úspěšný, ale rozhodnutí soudu zatím není pravomocné. Dnes jsem tuto pohledávku popřel,“ řekl Jánošík.

V jednací síni se sešli zástupci věřitelů, kteří přihlásili pohledávky za 575 milionů korun a rozhodli, že pošlou PSJ do konkurzu. Reorganizaci společnosti nikdo z věřitelů nenavrhl a nedoporučoval ji ani insolvenční správce. „PSJ už od září loňského roku žádnou stavební činnost nevykonává, její provoz v zásadě skončil v létě. Teď představuje v podstatě pouze soubor majetku v odhadované výši 700 milionů korun,“ dodal Jánošík.

Věřitelé také schválili výměnu dvou členů sedmičlenného věřitelského výboru, který bude s insolvenčním správcem řešit další postup při prodeji majetku. Podle odhadu insolvenčního správce to může trvat až dva roky.

Soudu vedení PSJ vloni sdělilo, že finanční ztráty společnost utrpěla na zakázkách v Rusku i v tuzemsku a nenašla vhodného finančního partnera. Čistý obrat firmy za poslední účetní období byl 3,987 miliardy.