Renault má dočasnou správu. Zadržený Ghosn ale odvolán nebyl

Francouzská automobilka Renault v úterý jmenovala dočasnou správu firmy. Správní rada se ale zdržela odvolání svého předsedy, zadrženého Carlose Ghosna. Vyčká, jaké informace přinese interní vyšetřování. Zjistila to agentura Reuters. Ghosn je v Japonsku zapleten do finančního skandálu.

Šéf automobilové aliance Renault-Nisssan Carlos Ghosn
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michel Euler

Prozatímním předsedou správní rady se stává její člen Philippe Lagayette, plné pravomoci společnosti pak převezme šéf provozu Thierry Bolloré.

Odvolání Ghosna nežádá ani francouzská vláda, řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. „Nemáme důkazy,“ řekl ministr rádiu FranceInfo. Ghosn, který je šéfem aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, nicméně za této situace „není v pozici, aby mohl Renault vést,“ dodal ministr. Francouzský stát vlastní v Renaultu 15procentní podíl.

Podle japonského listu Nikkei založil Nissan společnost v Nizozemsku. Oficiálně měla investovat do rizikových firem, ve skutečnosti ale nakupovala a spravovala luxusní byty, v nichž Ghosn bezplatně pobýval.

Ghosn byl podle analytika Maxe Warburtona ze společnosti Bernstein „lepidlem, které drželo Renault a Nissan pohromadě“. Warburton to napsal ve zprávě investorům a dodal, že si lze těžko představit, že teď nevznikne mezi asijskou a evropskou částí koncernu propast. Ghosn dříve uvažoval o kompletní fúzi všech tří automobilek. „Nynější události to odvály pryč,“ napsal investorům analytik společnosti CMC Markets Michael Hewson. Oba analytiky cituje agentura Reuters.

Akcie Renaultu oslabily v pondělí o 8,4 procenta, v úterý odepsaly 1,19 procenta. Akcie Nissanu uzavřely úterní obchodování na tokijské burze se ztrátou 5,5 procenta. Akcie Mitsubishi ztratily 6,9 procenta.