Průmysl v srpnu výrazně zpomalil růst, vysoké tempo si drží stavebnictví

Průmysl, stavebnictví i obchod v srpnu zpomalily svůj rozvoj, uvedl Český stastistický úřad. Analytici hovoří o zklamání. Hlavní tahoun českého hospodářství – průmyslová výroba – v sprnu výrazně zpomalila meziroční růst na 1,9 procenta z červencových 10,3 procenta. Klesla výroba aut a produkce v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Naopak rostla výroba počítačů a elektrických zařízení.

Stavební výroba v srpnu zpomalila meziroční růst na 11,9 procenta po červencovém růstu o 15,8 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,3 procenta, v inženýrském se zvýšila o 15,8 procenta.

„Minimálně do konce letošního roku, vzhledem k investiční aktivitě veřejných i privátních investorů, příznivému počasí a naplněných zásobníků práce, zůstáváme optimisty,“ uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Aktuální výsledky podle něj potvrzují, že pozitivní výsledky stavebnictví nejsou náhodné a jde skutečně o trend, který pokračuje od začátku letošního roku.

„Stavební úřady vydaly pouze 7 273 stavebních povolení, což představuje meziroční pokles o 9,0 procenta. Nadále přetrvává špatná situace kolem zahajování výstavby nových bytů. V srpnu počet zahájených bytů klesl o 5,9 procenta na nedostatečnou úroveň 3 090 bytů,“ povšimnul si hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. 

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu zpomalily růst na 4,2 procenta z červencových 5,6 procenta. Nejvyšší tempo růstu bylo tradičně u on-line obchodů.

V obchodě byl zájem zejména o nepotravinářské zboží, jehož růst dvojnásobně překročil prodeje potravin. „Na slabší dynamice u potravin se totiž projevuje jejich rostoucí cena. Navíc v současné fázi ekonomického cyklu domácnosti zvyšují nákupy spíše zboží, které nutně nepotřebují. Rostou tedy prodeje elektroniky a výrobků pro sport a rekreaci. Lepší tržby zaznamenávají i obchodníci s oděvy,“ komentoval výsledky ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. 

„Určitým překvapením a tedy i zklamáním je meziroční pokles tržeb za prodeje motorových vozidel, jež se tak v souhrnu od počátku roku stále drží v mírném záporu,“ podotkl hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Průmysl má stále dobré vyhlídky

Hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler poznamenal, že vypovídající hodnota současných čísel u průmyslu, stavebnictví i maloobchodu  je spíše nižší, protože byla ovlivněna jednorázovými vlivy. Zejména to podle něho platí u průmyslu.

„Tuzemský průmysl by tak letos mohl růst kolem 3 procent, což by byla v kontextu posledních čísel a nejistot z titulu eskalace obchodních válek stále pozitivní hodnota,“ zdůraznil.

Meziroční růst průmyslové výroby v srpnu výrazně zpomalil, což ale není překvapivé: letními výsledky tradičně zamíchalo načasování dovolených, uvedl Jáč. Při odhadu pro letošní rok však zůstává optimistou.

„Za celý rok 2018 může tuzemská průmyslová výroba vykázat růst zhruba čtyři procenta, když v roce 2017 růst výroby činil 6,5 %,“ dodal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 120 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 120 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 121 207,55 dolarů (2,56 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
před 47 mminutami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 1 hhodinou

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 11 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 12 hhodinami

EU odloží platnost opatření proti americkým clům

Evropská unie odloží do začátku srpna platnost protiopatření reagujících na americká cla, uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Původně měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka stále dává přednost vyjednávání, pokud jde o obchodní dohodu s USA.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 16 hhodinami

EU a Indonésie po deseti letech jednání dosáhly shody na obchodní dohodě

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že po deseti letech vyjednávání dosáhla Evropská unie politické shody s Indonésií o obchodní dohodě. Obě strany tak podle šéfky Evropské komise vysílají silný signál o předvídatelném, dlouhotrvajícím partnerství založeném na důvěře a sdílených hodnotách. Indonéský prezident Prabowo Subianto hovořil „o strategickém průlomu.“
před 17 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 19 hhodinami
Načítání...