Zemědělci už dostali 495 milionů za loňská sucha. Kvůli letošním ztrátám budou chtít 3 miliardy

Stát poslal zemědělcům první peníze za loňská sucha. Ministerstvo zemědělství jim ke čtvrtečnímu dopoledni vyplatilo 495 milionů korun. Už teď ale zemědělci vědí, že letos sucha způsobila ještě větší škody, podle Agrární komory dosahují 10 až 12 miliard. Na kompenzacích by za ně zemědělci rádi získali tři miliardy.

K zemědělcům se nyní dostává finanční náhrada za poškozenou úrodu z loňského roku. Ministerstvo zemědělství vydalo první rozhodnutí koncem srpna a první peníze odešly 4. září. „Předpokládáme, že celková výše kompenzací bude do limitu, o který zemědělci žádají, tedy 1,16 miliardy korun,“ řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Celkové škody za loňskou sezonu se podle Agrární komory vyšplhaly na 8 až 9 miliard korun. Nejvíc se sucho podepsalo na plodinách na jihu Moravy, jihu Čech, na Příbramsku a na střední Moravě. Agrární komora žádala o kompenzaci ve výši čtyř miliard korun, což je zhruba polovina.

„Jelikož škody mohou být kompenzovány, pokud jsou vyšší než 30 procent, a hlavně se nekompenzují v plné výši, byla ministerstvem zemědělství odsouhlasena částka 2,15 miliardy korun,“ sdělil prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek s tím, že žádosti, které splnily vypsané podmínky, nakonec dosáhly přes miliardu korun.

Jandejsek doufá, že během dvou měsíců budou všechny uznané nároky za loňské škody vyplaceny. Ministerstvo zemědělství by to chtělo stihnout dřív. „V současnosti se začínají vydávat rozhodnutí a probíhá výplata peněz jednotlivým žadatelům. Celý proces bychom měli zvládnout v průběhu září,“ uvedl mluvčí Bílý.

Letošní škody na plodinách jsou však ještě vyšší. Agrární komora je odhaduje na 10 až 12 miliard korun, včetně cukrovky, která se teprve začne sklízet. Největší škody jsou na krmných plodinách, obilí, kukuřici a speciálních plodinách jako chmel, cukrovka, mák, luskoviny nebo nezavlažovaná zelenina. Agrární komora bude žádat kompenzace ve výši tří miliard korun.

Podle mluvčího resortu je ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) připraven o kompenzacích za škody způsobené suchem s Agrární komorou jednat. „Uvažujeme o vyplácení náhrad za škody nad 30 procent, posuzovaných na základě jednotné metodiky ve spolupráci s týmem Intersucho tak, aby pomoc byla co nejrychlejší,“ uvedl Bílý.

Místo mimořádných kompenzací by měl vzniknout fond jako systémové řešení

S fungováním systému odškodnění není Agrární komora spokojená. Kompenzace se podle ní hodnotí špatně. „Ten, kdo je lepší hospodář, má živočišnou výrobu a tím i lepší výnosy. Má jen výjimečně propad vyšší než 30 nebo 50 procent, a pak nedostane kompenzace,“ sdělil Jandejsek. Podle něj by měly být jednoznačně vyčísleny snížené srážky, vyšší teploty a kvalita půdy a podle toho by měly být určeny kompenzace.

Ministerstvo zemědělství připravuje fond těžko pojistitelných rizik, který by měl sloužit zemědělcům v případech sucha nebo mrazu. „Fond by měl fungovat jako systémové řešení, které by nahradilo současné mimořádné kompenzace za škody způsobené počasím. Přispívali by do něj rovným dílem jak zemědělci, tak stát, a to cca 600 milionů korun ročně. Zpětná výplata pomoci by byla podmíněna povinným komerčním pojištěním,“ vysvětlil mluvčí Bílý.

Podle něj by zemědělská platba byla v řádu stokoruny na hektar – podle druhu plodiny. „Zemědělci uvažují i o zařazení mléka (5 haléřů na litr), přičemž by fond v tomto směru umožňoval mimořádné kompenzace při propadu ceny pod určitou stanovenou úroveň,“ doplnil Bílý.

Prezident Agrární komory si myslí, že by neměl být zřízen fond, ale akciová společnost. „Přispívali by tam zemědělci, stát a pojišťovny. Používal by se jen v letech vzniku nepojistitelných škod a vyplácel by jen částku vzniklých nepojištěných škod,“ řekl Jandejsek a dodal, že většinu akcií by neměl mít stát, aby prostředky nebyly použity k jinému účelu, pro který byly vyčleněny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 15 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 17 hhodinami

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
včera v 11:34

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
včera v 07:10

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
27. 4. 2025
Načítání...