Stát jde do boje se suchem. Za kukuřici ve svažitém terénu může zemědělec přijít o dotace

8 minut
Koalice boje proti suchu poprvé zasedala. Musíme se adaptovat, jinak zahyneme, uvedl Brabec
Zdroj: ČT24

Na Úřadu vlády se kvůli nedostatku vody poprvé sešla takzvaná koalice boje proti suchu. Zasedli v ní mimo jiné úředníci, vědci a tři ministři. Cílem je koordinovat a urychlovat všechna možná opatření. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v Interview ČT24 řekl, že zemědělci by od ledna příštího roku mohli například přijít o značnou část dotací, pokud vysadí kukuřici do svažitého terénu.

Zemědělská půda má podle odborníků největší rezervu z hlediska zadržování vody. Centimetr ornice se přitom tvoří až stovky let. Od 1. ledna 2019 proto podle Brabce budou muset být na čtvrtině zemědělské půdy v Česku dodržovány přísné standardy zemědělské praxe, které ochrání půdu před erozí. 

Ve svažitém terénu tak například nebude možné sázet kukuřici. Pokud to zemědělec nebude dodržovat, můžou mu být zkráceny dotace. Podle Brabce by mělo jít o citelné částky, které „budou bolet“. „Pokud má sedlák zdravý rozum, nemůže problémy dopustit,“ podotkl. Nevhodně zasazená kukuřice totiž snižuje schopnost pole zadržet vodu, která rychle odtéká a odnáší i ornici.

Pozemkové úpravy státu se zaměří na sucho

Na sucho se zaměří i pozemkové úpravy prováděné státem. Budou se dělat pouze takové, které budou mít protierozní funkci nebo budou zadržovat vodu v krajině. Česká zemědělská univerzita (ČZU) dostala za úkol v tom duchu upravit metodiku. Po jednání národní platformy pro boj proti suchu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Podle rektora ČZU Petra Skleničky akcentovala dosavadní metodika ochranu před povodněmi. „Do dneška nereagovala na sucho,“ uvedl. Nové projekty se proto musí připravovat s dlouhodobou vizí a měly by již reagovat na postupnou klimatickou změnu.

Změnit by se měla i pravidla pro terénní úpravy k zachycování srážkových vod do výšky 1,5 metru. Měly by jít vybudovat pouze na ohlášení. Nyní je nutné mít stavební povolení. Ministerstvo chce, aby se stavební zákon změnil do půl roku. Již dříve resort ohlásil, že by podobně mohly být stavěné i rybníky do velikosti dvou hektarů, s výškou hráze také do 1,5 metru.

„Chceme, aby si lidé na vlastním pozemku mohli malý rybník postavit snadněji než dosud. Malé rybníky podpoří biodiverzitu, vegetaci a celkově zlepší krajinný ráz, který bude odolnější proti suchu,“ uvedl Toman. Ministerstvo pro místní rozvoj je připravené o změně jednat.

Sucho se bude dál zhoršovat

Stát očekává, že se situace ohledně sucha na většině území Česka bude dál zhoršovat. Podle Brabce se proto všechny projekty související se suchem musí zrychlit. Uvedl, že se na nich mělo začít pracovat před patnácti lety, ale ve skutečnosti se začalo před čtyřmi roky.

„Musíme se adaptovat, jinak zahyneme,“ poznamenal s tím, že by se Češi měli naučit lépe využívat i nepitnou vodu: „Splachujeme záchody pitnou vodou. Je to normální, málokdo má dvojí vedení vody. Svým způsobem je to ale barbarství.“ Češi se nicméně vodou šetřit učí; za posledních patnáct let se podle Brabce snížila spotřeba na obyvatele o polovinu. Roli v tom ovšem hraje i to, že cena vody se za posledních třicet let zvedla téměř o stonásobek.

Na některých místech Česka už má nyní sucho konkrétní dopady. Řada obcí například zakázala zalévání zahrad nebo napouštění bazénů. Povodí Odry oznámilo, že pokud i v dalších měsících nebude častěji pršet, začne pravděpodobně v listopadu regulovat dodávky vody pro průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji. 

„V současnosti jsme na tom na nádržích díky červencové povodni lépe, nikoli ale na tocích. I přes tento částečně lepší stav je nutné zachovat obezřetnost, protože hydrologické sucho může teprve začít, jak o tom svědčí například situace z let 1953 až 1954. Tehdy sucho začalo v srpnu a trvalo až do března,“ upozornil technický ředitel státního podniku Petr Březina.

Za vodu ze studní se zatím platit nebude

Objevily se proto i názory, že by lidé měli platit i za vodu ze studní. Ta je nyní osvobozená od poplatku, pokud je odběr do šesti tisíc kubíků, tedy šesti milionů litrů ročně. „V novele vodního zákona nepředpokládáme, že bychom to měnili. Uvažujeme pouze o tom, že bychom vysoké odběry začali evidovat,“ řekl v Interview ČT24 Brabec.

Řada opatření, která mají pomoci v boji se suchem, funguje už nyní. Lidé mohou například žádat o dotace v projektu Dešťovka. Z národních prostředků se financuje i budování nových zdrojů pitné vody. Obce můžou žádat peníze na výstavbu nebo posílení vodovodní infrastruktury – vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod nebo vodojemů.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) letos na podzim vypíše národní dotační programy za 3,2 miliardy korun. Podporovat chce zejména projekty, které řeší například záchyt dešťové vody u bytové výstavby nebo budování vsakovacích pásů při modernizaci místních komunikací. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 9 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 14 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 15 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bojoval na Ukrajině bez souhlasu prezidenta, čelí obžalobě

Pražský státní zástupce na konci března obžaloval Čecha, který se na Ukrajině účastnil bojů proti Rusům, zjistila ČT. Muž je obžalovaný z přečinu služby v cizích ozbrojených silách. Zároveň čelí obžalobě ze zločinu podpory a propagace terorismu, protože se dříve podle informací Seznam Zpráv snažil v Iráku zapojit do bojů proti Islámskému státu v řadách Strany kurdských pracujících (PKK), která je na unijním seznamu teroristických organizací. Hrozí mu až patnáct let vězení.
před 16 hhodinami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...